SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM CRAIOVA-KRIM LJUBLJANA 30-29

Greu să se califice » SCM Craiova a învins Krim Ljubljana, dar are emoţii pentru retur

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 ianuarie 2016 00:00

SCM Craiova a învins ieri, pe Krim Ljubljana, campioana Sloveniei, în partida tur din optimile de finală ale Cupei Cupelor, 30-29.

Echipa pregătită de Simona Gogîrlă a reușit astfel, cel mai valoros rezultat din istoria clubului oltean, la prima sa participare în Europa.

Pentru calificarea în "sferturi", oltencele au însă șanse mici, în fața unei echipe cu o bogată experiență internațională, în vitrina căreia strălucesc două Ligi ale Campionilor. SCM a condus cu 3-0, 12-11 la pauză și s-a distanțat la 18-14 în partea a doua.

Slovencele au revenit însă de fiecare dată și Craiova a tremurat pentru victorie. Au marcat pentru oltence: Zivkovici 9 goluri, Băbeanu 6, Cioaric 5, Șelaru 3, Iovănescu 3, Landre 2, Andrei 1, Florica 1.

Partida retur se dispută la Ljubljana, pe 16 ianuarie, de la ora 18:00.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”