SPORTURI  »  HANDBAL  »  UNGARIA

Gyor câștigă derbyul campionatului ungar, 26-24, dar adversara CSM-ului a suferit enorm » Titlul în Ungaria se poate decide la golaveraj!

Articol de - Publicat miercuri, 02 mai 2018 23:22

Gyor a câștigat derby-ul campionatului de handbal feminin din Ungaria, scor 26-24, contra celor de la FTC Budapesta.

Campioana Europei are două puncte avans față de FTC Budapesta în clasament, după 23 de etape, fiecare dintre echipe suferind câte o înfrângere până acum, dar Ferencvaros are un meci mai puțin disputat.

Formația pregătită de selecționerul României, Ambros Martin, a fost condusă cu 15-12 la pauză și cu 18-14 în minutul 38. Portarul naționalei Norvegiei, Kari Grimsbo a fost omul meciului, ea salvând onoarea echipei sale.

FTC Budapesta a condus până în minutul 52, 24-23, dar nu a mai dat gol în ultimele 8 minute de joc! Cu 10 zile înainte de Final Four-ul de la Budapesta, acolo unde CSM București va întâlni Gyor, în prima semifinală, campioana Europei le-a putut folosi în disputa cu FTC și pe Stine Oftedal și Nycke Groot. Oftedal a jucat excelnt, fiind golgeterul echipei, cu 6 reușite, alături de Anita Gorbicz.

Dacă la finalul campionatului, peste trei etape, cele două echipe se vor afla la egalitate de puncte, titlul se va decide la golaveraj, primul criteriu de departajare! Gyor are avantaj considerabil, plus 253 față de 220, și e mare favorită, în ciuda faptului că Ferencvaros are un meci mai puțin disputat, cu una dintre codase, Bekescsaba.

Vezi și: VIDEO CSM București a făcut primul pas spre finală după ce a învins Steaua, 25-21!