SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Una caldă, alta rece » Gloria Bistrița, victorie entuziasmantă în grupele EHF European League + Înfrângere pentru Dunărea Brăila

Gloria Bistrița a câștiga deplasarea de la  HSG Bensheim, scor 35-27
Gloria Bistrița a câștiga deplasarea de la HSG Bensheim, scor 35-27 FOTO: Facebook/ Gloria Bistrița

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2024 20:30 / Actualizat sambata, 13 ianuarie 2024 22:35

Gloria Bistrița a învins-o la scor în deplasarea din Germania pe HSG Bensheim, 35-27 în etapa a 2-a a grupelor EHF European League.

După ce în prima etapă fetele antrenate de Florentin Pera au câștigat cu 26-23 pe teren propriu pe MKS Lublin, Bistrița s-a impus și în fața lui Bensheim.

Xavier Pascual, după înfrângerea cu Austria: „Când ratezi șanse în fața unei echipe mai bune decât tine, te costă”
CAMPIONATUL EUROPEAN

Mare favorită la casele de pariuri, Bistrița nu i-a dat nicio șansă echipei de pe locul 3 din campionatul Germaniei. Cu De Araujo și Bazaliu în formă de zile mari, ambele marcând câte 7 reușite, Bistrița s-a impus  cu 35-27 și are punctaj maxim după primele două etape.

Va urma derby-ul pentru prima poziție cu franțuzoaicele de la Nantes, acestea având și ele 4 puncte după primele două etape.

Înfrângere pentru Dunărea Brăila

În aceeași zi și-a disputat meciul și Dunărea Brăila în aceeași competiție. Tot în deplasare, tot în Germania, dar cu un adversar mult mai bun decât Bensheim.

Brăila a înfruntat-o pe Thuringer, nimeni alta decât finalista ediției trecute a European League. Iar în campionatul german, Thuringer este pe locul 2 după 11 etape, cu 18 puncte, cu 3 mai puține decât liderul, Bietigheim.

Româncele au fost conduse încă din primul minut de Thuringer și nu au putut ține pasul cu nemțoaicele, pierzând cu scourl de 28-32.

După acest meci, Thuringer este lider în grupă cu 4 puncte după 2 partide, în timp ce Brăila rămâne cu 2 puncte grație succesului din etapa trecută cu Chambray (27-21).

Pentru Brăila următorul meci din European League va fi tot în deplasare, în Croația la Lokomotiva Zagreb.

Aproape 10% din populația țării s-a deplasat în Germania, pentru Campionatul European de handbal masculin
EURO 2024
Lumea handbalului, șocată de rezultatul istoric din grupa României: „Dezastru absolut!” » Câte recorduri au fost spulberate în 60 de minute