SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Rapid, victorie clară la debutul în Liga Campionilor » Două „tricolore” au făcut spectacol cu Lokomotiva Zagreb

Rapid București a învins-o pe Lokomotiva Zagreb, scor 31-27, la debutul în grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 septembrie 2022 20:30 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2022 03:52

Campioană României și-a respectat statutul de favorită în deplasarea din Croația. A avut emoții doar în primele minute, când gazdele au marcat de două ori consecutiv.

Defensiva lui Carlos Viver a început din acel moment să scoată mingi, iar franțuzoaicele Lacrabere și Kanor au întors scorul. Kapitanovici, între buturi, a avut și ea un cuvânt de spus.

Rapid, debut victorios în grupa B din Liga Campionilor

Diferența maximă a venit în ultimul sfert de oră, când Rapid a condus și cu 7 goluri. Cele mai bune marcatoare ale campioanei României au fost extrema Alexandra Badea și coordonatoarea Eliza Buceschi, ambele cu câte 6 goluri.

Au mai contribuit: Lacrabere (5), Kanor (4), Ostase (4), Marta Lopez (2), Jennifer Gutierrez (2), Hernandez (1), Sorina Grozav (1).

Ce urmează pentru Rapid în Liga Campionilor

Campioana României, Rapid, este debutantă în competiție, la fel ca și vicecampioana Norvegiei, Storhamar. Rapid va juca în grupa B, alături de Gyor, Esbjerg, Metz, Storhamar, Buducnost, Lokomotiva Zagreb și Kastamonu.

Runda viitoare, giuleștencele primesc vizita lui Metz.

FINAL » Lokomotiva Zagreb - Rapid 27-31

Final de meci! Rapid se impunde, scor 31-27.
min. 52: Buceschi întrerupe perioada de secetă. 20-27
min. 50: Momente de liniște în joc, niciun gol marcat în ultimele 4 minute. Lacrabere ratează prima lovitură de la 7 metri din meciul de astăzi. 20-26
min. 42: Antrenorul croatelor cere time-out, în tentativa de a opri seria bună a Rapidului. 16-23
min. 37: Alexandra Badea înscrie al doilea gol consecutiv. 14-20
min. 33: Rapid se apără agresiv în debutul reprizei și punctează pe contraatac. 12-18
A început repriza secundă!

min. 30: Lacrabere înscrie de la 7 metri și stabilește scorul primei reprize, 16-12 pentru Rapid.
min. 25: Carlos Viver cere time-out. 10-13
min. 21: Pivotul Ostase stă la capătul unei acțiuni colective superbe. 7-12
min. 12: Kanor își depășește superb adversara. Marchează și scoate o eliminare de două minute. 5-9
min. 10: Marta Lopez punctează din nou pe contraatac. Lokomotiva cere timp time-out. 4-8
min. 7: Lacrabere transformă o lovitură de la 7 metri. 4-4
min. 5: Lacrabere primește o pasă ideală de la Buceschi și aruncă imparabil. 3-2