SPORTURI  »  HANDBAL  »  RAPID - METZ 32-32

FOTO Aproape de o minune » Rapid face egal cu Metz, după o revenire de senzație! Campioana României putea câștiga la ultimul atac

Rapid - Metz, liveSCORE pe GSP.ro
Rapid - Metz, liveSCORE pe GSP.ro Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 18 septembrie 2022 16:35 / Actualizat duminica, 18 septembrie 2022 18:43

Rapid București a remizat cu Metz, scor 32-32, în etapa #2 a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

În Sala Polivalentă, Rapid a început temător meciul cu Metz. Aflate la prima partidă pe teren propriu în Liga Campionilor, giuleștencele s-au văzut conduse încă de la început. Metz s-a apărat perfect și nu a ratat pe poziționale, campioana Franței intrând cu un avantaj de 5 goluri la pauză, scor 21-16. „Farmecul vieții” a făcut ca Rapid să producă o adevărată surpriză în repriza secundă.

Încurajate de o numeroasă galerie, elevele lui Carlos Viver au jucat extraordinar. Conduse de o Elisa Buceschi în mare formă, jucătoarele Rapidului au reușit o adevărată remontada. Ciucă în poartă a apărat pe bandă rulantă aruncările franțuzoaicelor, în timp ce ofensiva Rapidului a punctat în atac.

Metz nu a realizat ce i se întâmplă și s-a văzut condusă, 32-31 cu un minut înainte de final. Campioana Franței a egalat cu 30 de secunde înainte de final, iar ultimul atac l-a avut Rapidul, care nu a reușit să marcheze, iar meciul s-a terminat la egalitate.

Diana Ciucă: „Suntem de neclintit”

„A doua repriză a fost diferită de prima, fetele au făcut o apărare mult mai bună, iar asta m-a ajutat și pe mine să fiu mai concentrată și să aduc câteva intervenții bune pentru echipă. Ne doream mai mult, sperăm ca la meciurile următoare să fim și mai bune. Cred că trebuie să începem meciurile mai atente, dar mai este timp, suntem abia la începutul campionatului, al sezonului, ne dorim din ce mai mutle victorii.

Înseamnă foarte mult aceste rezultate din Ligă, mai ales că la început nimeni nu ne dădea șanse că puteam duce ambele fronturi, suntem de neclintit. Ca întotdeauna publicul a fost alături de noi și vreau să le mulțumesc, au făcut o atmosferă frumoasă. E plăcut să joci cu asfel de public. Meciurile vor fi din ce în ce mai grele, dar trebuie să ne concentrăm pe progresul nostru. Vom lua meci cu meci și vom vedea ce se întâmplă”, a spus portărița Diana Ciucă.

Am luat 21 de goluri în prima repriză, iar când se întâmplă acest lucru nu prea poți emite pretenții, însă am reușit să remontăm acest rezultat, am făcut un egal, puteam să câștigăm, dar luând cele două reprize este un rezultat echitabi. Ne-a ajutat și poarta, ne-am mișcat și noi mai bine în apărare. În prima au dat goluri extrem de ușor, le-am dat mingi, au venit peste noi, am reușit să strângem mai bine în zona centrală, să le obligăm să joace mai mult, să nu reușească să găsească soluții după 2-3 pase
- Eliza Buceschi

Echipa are două versiuni, cea din prima repriză și cea din a doua. În prima ne-am apărat foarte rău, în a doua a fost mai bine, echipa a fost constantă în atac, iar în apărare am rezolvat toate problemele pe care le-am avut. Rămân cu a doua parte. Poarta e mereu importantă, Diana a scos mingile importante, iar asta ne-a ajutat să prindem încredere
- Carlos Viver, antrenor Rapid

Rapid - Metz 32-32

+3 FOTO

Programul celor de la Rapid în Liga Campionilor:

• Etapa 1: 10 septembrie 2022: Lokomotiva Zagreb - Rapid 27-31
  • Etapa 2: 18 septembrie 2022: Rapid - Metz 32-32
  • Etapa 3: 25 septembrie 2022: Kastamonu - Rapid (15:00)
  • Etapa 4 : 9 octombrie 2022:  Rapid – Esbjerg
  • Etapa 5: 15 octombrie 2022: Buducnost - Rapid (19:00)
  • Etapa 6: 23 octombrie 2022: Rapid - Storhamar (15:00)
  • Etapa 14: 11-12 februarie 2023: Rapid - Lokomotiva Zagreb

Peripețiile delegației lui CSM București în drumul către Brest » Sosire cu doar 12 ore înaintea meciului și acuzații dinspre conducere: „Federația europeană să le acorde mai mult respect!”
LIGA CAMPIONILOR
Primele reacții din tabăra lui Dinamo, după debutul cu eșec din Liga Campionilor: „Acolo s-a făcut diferența”