SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN / ROMÂNIA - SPANIA 30-26

Handbalistele noastre au deschis festinul Europenelor cu o victorie superbă » Le-au făcut paella!

Articol de - Publicat miercuri, 08 decembrie 2010 00:00

Fetele lui Radu Voina şi-au luat revanşa faţă de Spania, după păţaniile de la ultimele Europene şi Mondiale.

"Naţionala" României a răzbunat aseară cele două înfrîngeri în faţa ibericelor de la competiţiile importante
Victoria cu Spania le ţine pe "tricolore" pe drumul drept spre o medalie europeană

Spaniolele au avut aseară motiv să zîmbească doar 7 minute. Atît au condus în acest prim meci al grupei A, cea de la Aalborg, în faţa unei echipe a României care a arătat excelent. Handbalistele lui Radu Voina au vrut, şi au reuşit, să arate că raportul între ele şi iberice ar trebui să semene mai mult cu succesul categoric de la Mondialul din 2007 decît cu înfrîngerile de la CE 2008 şi CM 2009. Atunci, în minutele 6-7, defensiva a funcţionat fără greş, s-au lansat contraatacuri acide unul după altul şi chipul meciului s-a schimbat. Surîs pentru românce, crispare la spaniole. Vărzaru, 3 goluri la rînd, şi Stanca, 5 consecutive, au dus diferenţa la 5 lungimi, atît cît a fost şi la finalul primei reprize.

În a doua "tricolorele" au început tare, au condus cu 8 goluri de trei ori, apoi adversarele au înăsprit un pic apărarea şi au putut să se apropie. La nu mai mult de trei însă pentru că aseară nu ele au fost echipa mai bună. Stilul lor incomod, mecanic aproape, a fost demontat piesă cu piesă şi România a cîştigat cu 30-26. Meritat sută la sută. E primul pas spre podium.

"Am avut o apărare beton!"
Cristina Neagu a făcut şi aseară un joc bun, deşi, la un moment dat, interul stînga părea că a luat barele la ţintă. Aavut multe acţiuni pe cont propriu, înscriind în momente-cheie. Şi în apărare a pus umărul la victorie. "În sfîrşit, am bătut Spania. Am jucat bine pe parcursul întregii partide şi asta contează cel mai mult. Nu le-am lăsat să respire, am avut o apărare beton şi am marcat lejer pe contraatac şi faza a doua", a spus Cristina. Ghinioanele din anii trecuţi cu Spania au dispărut. "Şi pînă acum ne-am mobilizat în faţa Spaniei, dar nu am avut constanţă. Acum nu au avut nici o şansă".

Stanca, jucătoarea meciului
La finalul partidei, Ionela Stanca, pivotul României, a fost desemnată de organizatori cea mai bună jucătoare din tabăra României. Ionela a marcat de şapte ori, iar în prima repriză îndeosebi, a fost de neoprit, înscriind de cinci ori, procentaj de sută la sută. De la iberice, premiul pentru jucătoarea meciului l-a primit interul dreapta Marta Mangué.

Prima dată 16 jucătoare
Campionatul European din Danemarca şi Norvegia este prima competiţie feminină la care pe foaia oficială de joc pot fi trecute 16 jucătoare, cu două mai mult decît pînă acum. Dacă la băieţi această regulă fusese aplicată din 2009, intrînd în vigoare şi în Liga Campionilor, la fete ea nu a fost acceptată decît acum. "Nouă ne convine. Avem jucătoare de valoare pe care trebuia să le ţinem în tribună. E şi o sarcină puţin mai uşoară pentru antrenori", a declarat Radu Voina.

Le-au surprins cu repunerea
"Naţionala" României a exersat îndelung la antrenamente jocul cu repunere rapidă, antrenorul Radu Voina observînd că ibericele nu se repliază prea repede. Aseară, în prima repriză, româncele le-au surprins în cîteva rînduri pe spaniole, care au scos imediat mingea din poartă. Mingea a circulat rapid pe axa Neagu-Vărzaru sau Brădeanu-Stanca şi România a reuşit să înscrie lejer în poarta apărată de Silvia Navarro.