SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-FINLANDA 36-29

Handbaliștii tricolori sînt convinși că vor trece cu bine peste Austria: ”Ne calificăm în play-off!”

Marius Novanc a marcat 15 goluri pentru România în actuala campanie // Foto: MediafaxFoto

Articol de - Publicat marti, 12 ianuarie 2016 00:00

Jucătorii români dau asigurări că vor învinge Austria, joi, la Baia Mare, la cel puțin patru goluri diferență.

România a trecut lejer, duminică seara, cu 36-29 de Finlanda, în al patrulea meci din grupa a doua de calificare la Campionatul Mondial din 2017. "Tricolorii" conduceau cu 19-11 la pauză, dar în partea a doua nordicii s-au apropiat la 21-24.

Problema învingătoarei n-a fost pusă însă nici un moment la îndoială, românii desprinzîndu-se iar pe final. "A fost o presiune autoimpusă, dar nu am reușit să ne păstrăm concentrarea timp de 60 de minute din cauza faptului că adversarul a fost sub nivelul nostru", a declarat antrenorul secund Sandu Iacob.

Vali Ghionea, cu 9 goluri, a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, urmat de Csepreghi cu 7, Novanc 6, Sadoveac și Mocanu cîte 4 fiecare.

Pentru români urmează meciul decisiv cu Austria, în care trebuie să întoarcă rezultatul din tur, acel 24-27 de la Viena. "Cu Finlanda a fost o repetiție pentru meciul cu Austria, meciul cel mai important pentru noi și pentru viitorul echipei. Vom învinge însă la patru goluri diferență și ne vom califica", a declarat pivotul Marius Novanc.