SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPELE EUROPENE

HC Dobrogea Sud Constanța, primul pas spre turul 3 al Cupei EHF » CSM Roman pierde în Ungaria!

Articol de - Publicat sambata, 14 octombrie 2017 20:27

La primul său meci în Europa, HC Dobrogea Sud Constanța a trecut în această seară, pe teren propriu, de norvegienii de la Haslum BK, 24-22.

A fost însă un meci extrem de echilibrat, chiar dacă elevii pregătiți de Marko Isakovici au condus în permanență.

Constanța are șansa calificării în turul 3, mai ales că va juca returul duminică, de la ora 18:00, tot pe teren propriu. Principalii marcatori pentru HC Dobrogea Sud au fost Vujovici 4 goluri, Toma 4 și Nikolici 4.

Înfrângere pentru CSM Roman

La feminin, CSM Roman a pierdut la 7 goluri diferență prima manșă din turul 2 preliminar al Cupei EHF, azi la Dunaujvaros, scor 24-31. Moldovencele au făcut o primă repriză excelentă, și au condus la pauză cu 15-14, revenind de la 5-10.

Și primele 10 minute din partea a doua au fost OK pentru echipa pregătită de Constantin Ștefan, care s-a desprins la 19-17. A urmat o perioadă dezastruoasă însă, cu 7 goluri primite consecutiv, cu greșeli peste greșeli, iar gazdele au câștigat la final cu 31-24. Dunaferr SE are acum prima șansă la calificare, chiar dacă returul se joacă peste o săptămână, la Roman.

Au marcat pentru CSM Roman în prima manșă: Ana Maria Popa 6, Jasna Boljevici 6, Ana Maria Simion 6, Alexandra Iovănescu 4, Mihaela Stănciulescu 1, Maria De Sousa 1.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”