SPORTURI  »  HANDBAL  »  HC PODRAVKA VEGETA - CSM BUCUREȘTI

HC Podravka Vegeta - CSM București 31-36 » „Tigroaicele” obțin prima victorie a sezonului în Liga Campionilor

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 septembrie 2021 20:30 / Actualizat sambata, 25 septembrie 2021 21:39

La Koprivnica, CSM București a obținut prima sa victorie din acest sezon al Ligii Campionilor. Campioana României a câștigat cu HC Podravka Vegeta, scor 36-31.

Venită după două eșecuri în primele două runde, 21-22 cu Esbjerg și 27-30 cu Rostov-Don, CSM a început meciul catastrofal, gazdele distanțându-se rapid la 4 goluri. Treptat, elevele lui Adi Vasile au revenit, au echilibrat partida, apoi au pus stăpânire pe ritmul jocului până la finalul primei părți, când CSM a intrat în avantaj la limită, 16-15.

HC Podravka Vegeta - CSM București 31-36

În a doua repriză, jucătoarele CSM-ului s-au descătușat. După câteva minute în care gazdele au tăiat continuu orice avantaj al „tigroaicelor”, echipa din România s-a distanțat decisiv. De la 24-24, CSM a ajuns să conducă chiar la 5 goluri, 33-28, diferență care a fost înregistrată și la final, 36-31.

Victorie importantă pentru CSM București, care obține astfel primele două puncte în grupa A și urcă pe locul 4.

Click AICI pentru video de la meci!

Clasament grupa A Liga Campionilor:

Dintre „tigroaice”, cea mai bună marcatoare a fost Cristina Neagu, cu 14 reușite. Neagu a fost impecabilă în momentul aruncărilor, în special de la 7 metri. La capitolul „reușite” a stat foarte bine și Emilie Arntzen, care a înscris de 5 ori pentru CSM, toate golurile în prima repriză.

Cele mai bune marcatoare ale gazdelor au fost croatele Dejana Milosavljevic și Larissa Kalaus, ambele cu 7 goluri.

Etapa a 3-a:

• Azi: Rostov-FTC 19-20, Borussia-Brest 30-27, Podravka-CSM 31-36
  • Mâine: Esbjerg-Buducnost (15:00)
    Primele două echipe se califică în "sferturi", locurile 3-6 vor juca în "optimi"

Un jucător important din circuitul ATP susține că a fost afectat de vaccinul împotriva Covid-19: „M-am chinuit serios. Acum regret”