SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / HC ST. PETERSBURG - HCM CONSTANŢA 29-26

HCM a pierdut returul cu St. Petersburg » Trădaţi de ratări

Articol de - Publicat joi, 25 noiembrie 2010 00:00

Constănţenii au fost aproape de un rezultat favorabil la Sankt Petersburg, dar au irosit şanse incredibile pe contraatac

Norocul şi-a întors faţa de la constănţeni. După ce au cîştigat în ultimele secunde, pe teren propriu, cu Bosna Sarajevo şi cu HC St. Petersburg, ieri "marinarii" au ratat şansa de a cîştiga cel puţin un punct în ultimele minute.

În luptă directă pentru locul 4 în clasament, ruşii şi românii s-au duelat asiduu timp de 60 de minute. Ruşii au condus la pauză, 14-13, dar în repriza a doua constănţenii au jucat impecabil. Au întors rezultatul şi au trecut la cîrma partidei, 19-16, portarul Popescu fiind, de departe, omul numărul 1. Pe finalul partidei însă, ratările din postură de unu la unu cu portarul Kostigov le-au fost fatale românilor. Toma, Onyejeke şi Sabău l-au făcut mare pe goal-keeperul de 37 de ani din poarta vicecampioanei Rusiei şi "marinarii" au părăsit terenul cu capul în pămînt după 26-29.

HCM mai are o singură şansă de a se califica în "optimi" după ce a căzut pe locul 5 în grupă. Trebuie să cîştige la Sarajevo sau să "fure" puncte granzilor Ciudad Real, Flensburg sau Croaţia Zagreb.