SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / PICK SZEGED - HCM CONSTANŢA 35-25 (14-17)

HCM a pierdut ultimul meci din grupă, contra lui Pick Szeged » Un Pick jenant!

Alexandr Adzici, Adzici, HCM Constanţa

Articol de - Publicat luni, 08 martie 2010 00:00

Campioana României a condus cu 17-14 la pauză, dar a pierdut repriza a doua cu 8-21!

Calificaţi în "optimile" Ligii Campionilor, handbaliştii de la HCM Constanţa au declarat că joacă la Szeged ultimul meci din grupa A a Ligii, doar pentru onoare. Întîia echipă din România care a depăşit faza grupelor, la masculin, Constanţa a făcut o primă repriză excelentă şi şi-a apărat onoarea. Popescu a fost imbatabil între buturi, apărarea a ţinut piept atacurilor maghiare, iar românii conduceau cu 17-14 la pauză, în ciuda faptului că au ratat trei aruncări de la 7 metri.

În partea a doua însă, castelul clădit de "marinari" s-a năruit rapid. Antrenorul Zoran Kurtes a schimbat surprinzător echipa şi HCM a fost umilită. A marcat primul gol după 11 minute, cînd Pick conducea deja cu 21-17! Băiceanu a cedat şi el nervos, l-a atacat pe Nenadici şi a văzut direct cartonaşul roşu. Degringolada a continuat pînă la final, ungurii dînd totul pe teren pentru a se revanşa după calificarea pierdută în faţa constănţenilor. Pick a cîştigat la final cu 35-25, a doua repriză terminîndu-se cu un uluitor 21-8! Constanţa a terminat însă pe 4 şi continuă parcursul în Liga Campionilor.

Mîine îşi află adversara
HCM Constanţa va fi mîine în urna a patra la tragerea la sorţi a optimilor Ligii Campionilor care va avea loc la Viena. Campioana României va înfrunta într-o dublă manşă pe una dintre cîştigătoarele de grupă, care vor fi amplasate în urna favoritelor: Montpellier (Fra), MKB Veszprem (Ung), Ciudad Real (Spa) şi THW Kiel (Spa). Montpellier, pe care Constanţa a bătut-o la Buzău, nu mai poate juca însă contra românilor, cele două echipe făcînd parte din aceeaşi grupă.