SPORTURI  »  HANDBAL  »  PERFORMANŢĂ

HCM Constanţa, campioană a României pentru a cincea oară

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 aprilie 2010 00:00

Echipa de handbal masculin HCM Constanţa şi-a asigurat astăzi cel de-al cincilea titlu de campioană a României, după victoria de pe teren propriu cu Rom Cri Braşov, scor 37-22 (20-12).


HCM Constanţa are un avans de patru puncte faţă de a doua clasată, UCM Reşiţa, cu două etape înainte de finalul campionatului, şi nu mai poate pierde titlul, deoarece în eventualitatea în care cele două echipe ar fi la egalitate de puncte, constănţenii au avantajul că au cîştigat ambele confruntări directe cu reşiţenii.

"Ne bucurăm ca suntem constanţi, că am obţinut un nou titlu şi acum vrem să repetăm sezonul 2005-2006, când am reuşit eventul. În următorul sezon al Ligii Campionilor vrem să furnizăm surpriza şi să ajungem între cele mai bune opt echipe", a declarat căpitanul Laurenţiu Toma.

Directorul executiv Nurhan Ali a spus că pentru HCM Constanţa titlul a fost obţinut într-un an greu, în care a avut de jucat multe meciuri şi în Liga Campionilor. "De obicei formaţiile care participă în LC au un sezon mai slab în campionat, însă noi am dovedit că se poate pe ambele fronturi. Adevărata sărbătoare va fi la 6 mai, la Constanţa, când vom primi medaliile de campioni din partea FRH după jocul din ultima etapă, cu Dinamo", a afirmat Nurhan Ali.

În partida cu Rom Cri Braşov, cel mai bun marcator al HCM a fost Sadoveac cu 8 goluri, iar de la oaspeţi s-a remarcat Sandru, cu 5 reuşite.

Echipa de handbal masculin HCM Constanţa şi-a asigurat astăzi cel de-al cincilea titlu de campioană a României, după victoria de pe teren propriu cu Rom Cri Braşov, scor 37-22 (20-12).

HCM Constanţa are un avans de patru puncte faţă de a doua clasată, UCM Reşiţa, cu două etape înainte de finalul campionatului, şi nu mai poate pierde titlul, deoarece în eventualitatea în care cele două echipe ar fi la egalitate de puncte, constănţenii au avantajul că au cîştigat ambele confruntări directe cu reşiţenii.

"Ne bucurăm ca suntem constanţi, că am obţinut un nou titlu şi acum vrem să repetăm sezonul 2005-2006, când am reuşit eventul. În următorul sezon al Ligii Campionilor vrem să furnizăm surpriza şi să ajungem între cele mai bune opt echipe", a declarat căpitanul Laurenţiu Toma.

Directorul executiv Nurhan Ali a spus că pentru HCM Constanţa titlul a fost obţinut într-un an greu, în care a avut de jucat multe meciuri şi în Liga Campionilor. "De obicei formaţiile care participă în LC au un sezon mai slab în campionat, însă noi am dovedit că se poate pe ambele fronturi. Adevărata sărbătoare va fi la 6 mai, la Constanţa, când vom primi medaliile de campioni din partea FRH după jocul din ultima etapă, cu Dinamo", a afirmat Nurhan Ali.

În partida cu Rom Cri Braşov, cel mai bun marcator al HCM a fost Sadoveac cu 8 goluri, iar de la oaspeţi s-a remarcat Sandru, cu 5 reuşite.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (3)
 •  25 Aprilie 2010, 17:14

santem canpioni si santem mandri.veniti pe 6 mai sa sarbatorim

 •  25 Aprilie 2010, 16:07

Felicitari! Va doresc succes in Liga Campionilor, se poate. Ne-ati facut de atatea ori fericiti si asteptam noi motive de bucurie.

 •  25 Aprilie 2010, 15:55

FELICITARI HCM CONSTANTA!!! mandru ca sunt constantean :D

Vezi toate comentariile (3)
Comentează