SPORTURI  »  HANDBAL  »  OLTCHIM-GYÖR 35-31 (13-17), RETUR 7 APRILIE, ORA 17:00, LIVETEXT PE GSP.RO

I s-a făcut rău! » Radu Voina a avut emoţii mari în timpul meciului dintre Oltchim şi Gyor, scor 35-31

Radu Voina s-a agitat tot timpul pe margine, strigînd încontinuu indicaţii spre handbalistele sale // Foto: Raed Krishan
Radu Voina s-a agitat tot timpul pe margine, strigînd încontinuu indicaţii spre handbalistele sale // Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat luni, 02 aprilie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 01 aprilie 2012 23:00

Antrenorului Radu Voina i-a scăzut glicemia şi a avut nevoie de patru bomboane la final pentru a-şi reveni. Cîte una pentru fiecare gol în plus pe care le are echipa sa.

E tehnicianul care a eliminat Györul şi în 2010 după 25-25 în deplasare şi 24-20 la Vîlcea. Acum, Radu Voina îşi doreşte să repete isprava tot în faţa campioanei Ungariei. Aseară a făcut primul pas după o victorie tot la patru goluri diferenţă. "Fetele merită tot respectul şi toate laudele. Au luptat mult şi au arătat că-şi doresc enorm să joace din nou finala", a declarat antrenorul. Era supărat, totuşi, pentru prima repriză. "În prima parte am refuzat contactul fizic şi în acest mod e imposibil să opreşti o handbalistă puternică precum Amorim, una de creaţie ca Görbicz sau pe această formidabilă Loke, care nu degeaba a fost aleasă cea mai bună jucătoare din lume. În partea a doua, cînd ne-am luat la bătaie cu ele şi le-am oprit atacurile de la distanţă, altfel au stat lucrurile", a spus Voina.

O victorie cu jumătate de echipă
Radu Voina e de părere că succesul Oltchimului e cu atît mai important cu cît s-a realizat fără Jovanovici, accidentată, fără Neagu, Ungureanu, Stanca, pe care se miza la începutul campaniei. "Victoria e de reţinut, nu ne-o mai poate lua nimeni. Ceea ce au făcut aceste fete sezonul actual e de lăudat, merită apreciat". Voina nu se gîndeşte încă la calificare. "Indiferent care va fi rezultatul, asta am spus-o înainte de meci, nici o echipă nu se poate vedea deja în finală. O arată chiar desfăşurarea scorului de acum. Györ a avut 5 goluri avans în minutul 31 şi în minutul 39 aveam noi cinci. Repriza a doua cred că a fost cea mai bună reuşită de noi în actualul sezon. Şi chiar şi aşa, poţi spune că am făcut greşeli pe care în mod normal nu le vezi la acest nivel. Fetele au însă circumstanţe, după ce alergi 50 de minute şi lupţi cu adversarul, sîngele circulă mai greu!", a spus Voina.

Tehnicianul nu a dorit însă să vorbească despre faptul că la final i s-a făcut rău. "Avea glicemia 60! I-am dat repede zahăr ca să-şi revină", a dezvăluit unul din doctorii Oltchimului. "Trebuie să mor din ceva. Am mîncat patru bomboane şi gata, am fost ca nou", a glumit Voina.

Citește și:
Replica lui Bukayo Saka la postarea logodnicei a stârnit hohote de râs după ce Arsenal a luat titlul în Premier League
Campionate
Replica lui Bukayo Saka la postarea logodnicei a stârnit hohote de râs după ce Arsenal a luat titlul în Premier League
Marius Baciu, prima conferință la FCSB: „Rădoi nu mi-a răspuns la mesaj” » Ce i-a cerut Gigi Becali și cine va face echipa
Superliga
Marius Baciu, prima conferință la FCSB: „Rădoi nu mi-a răspuns la mesaj” » Ce i-a cerut Gigi Becali și cine va face echipa
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
Stiri extrasport
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
„Ne-a costat 650.000 de euro” » Achiziție de TOP pentru FCSB
Superliga
„Ne-a costat 650.000 de euro” » Achiziție de TOP pentru FCSB
ULTIMA ORĂ Dacia renunță la investiții de extindere a fabricii din Mioveni
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Dacia renunță la investiții de extindere a fabricii din Mioveni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (1)
ceaiuri
ceaiuri  •  02 Aprilie 2012, 17:25

radule ai sansa sa mai prinzi o finala...la un moment dat nici tu nu credeai ca fetele pot juca asa...totusi merite ai si tu(ai facut schimbari inspirate)si fetele care au demonstrat ca pot juca si alt fel(cel putin la moral pana sambata suntem peste ele)

Vezi toate comentariile (1)
Comentează