SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ

Începe play-off-ul în Liga Naţională de handbal masculin! » Opt echipe în cursa pentru titlu

Articol de - Publicat miercuri, 15 aprilie 2015 00:00

Dunărea Călărași-Dinamo și CSM București-HCM Constanța, meciurile cele mai echilibrate din ”sferturi”.

Opt echipe au rămas în cursa pentru titlu în Liga Națională masculină. După sezonul regulat, HC Odorhei a terminat prima și are avantajul de a juca meciurile decisive pe teren propriu, inclusiv finala.

Minaur, Dinamo și HCM Constanța au fost devansate după clasamentul meciurilor directe în trei, cîștig de cauză avînd băimărenii.

Călărași, 2-0 cu Dinamo

Dacă s-ar repeta rezultatele din sezonul regulat, atunci în "semifinale" ar avansa HC Odorhei, Minaur, Dunărea Călărași și HCM Constanța! Nou-promovata Dunărea Călărași, echipa selecționerului Aihan Omer, a reușit să învingă pe Dinamo atît în deplasare, cît și pe teren propriu.

În play-off însă, cu siguranță, lucrurile vor fi mult mai echilibrate. HCM Constanța și CSM București au cîștigat fiecare cîte un meci, de fiecare dată pe terenul adversarei. Campioana României a învins însă la un scor mai mare! HC Odorhei și Minaur au reușit "dubla" cu oponentele din sferturi.

Program "sferturi"

CSM București-HCM Constanța  azi, ora 17:45 (Digi3) 31-30 (Constanța) 21-25 (București)
Potaissa Turda-HC Odorhei azi, ora 18:00 26-28 (Odorhei) 24-32 (Turda)
Știința Bacău-Minaur Baia Mare azi, ora 18:00 24-26 (Bacău) 24-28 (Baia Mare)
Dunărea Călărași-Dinamo mîine, ora 19:45 (Digi3) 23-21 (București) 32-29 (Călărași)

*partidele se dispută după sistemul cel mai bun din trei meciuri. Jocurile 2 și 3 se dispută pe 6 și 7 mai pe terenul echipelor oaspete

Clasament sezonul regulat

1. HC Odorhei   51p
2. Minaur Baia Mare 48p