SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2026

Incredibil câți oameni au urmărit la TV finala Campionatului European de handbal masculin

Juri Knorr, dezamăgit după finala pierdută în fața Danemarcei / FOTO: Imago
Juri Knorr, dezamăgit după finala pierdută în fața Danemarcei / FOTO: Imago

Articol de - Publicat marti, 03 februarie 2026 19:32 / Actualizat marti, 03 februarie 2026 19:33

Finala Campionatului European de handbal masculin a avut o audiență senzațională în Germania. Nemții s-au mulțumit cu medaliile de argint, eșec 27-34 în fața Danemarcei.

Handbalul este o religie în Germania. Bundesliga a dat finalistele precedentei ediții din Liga Campionilor, Magdeburg și Fuchse, iar naționala a ajuns în finala Euro 2026. O performanță care a depășit așteptările specialiștilor. Băieții Germaniei au în palmares două titluri continentale, în 2004 și 2016. Au mai jucat finala din 2002.

Handbalul a strâns oamenii la TV în Germania

Campionatul European din acest an a fost transmis pe trei posturi în Germania, ARD, ZDF, DYN. Finala a fost urmărită de 12,82 milioane de oameni. O cotă de piață de 50,8 %. Ce înseamnă asta? Mai bine de unul din două televizoare era pornit pe meciul de handbal.

Inclusiv emisiunile de analiză care au prefațat disputa au strâns o cotă de 47,3%, potrivit jurnalistului Rasmus Boysen. Un detaliu îmbucurător pentru sport vine din rândul tinerilor. Cota de piață pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 și 49 de ani a fost de 63,5%.

Trei meciuri ale naționalei Alfred Gislason au depășit 7 milioane de telespectatori.

Finala EURO a fost ca un foc de tabără în jurul căruia s-au adunat telespectatorii germani, handbalul a emoționat și a inspirat. O cotă de piață de peste 50% este remarcabilă și reprezintă o piatră de hotar. Aceste cifre fantastice, cu mențiunea că ele nu includ încă transmisiunile în flux (streaming) și vizionările digitale la cerere, sunt complimente la adresa întregii echipe. Ceea ce naționala noastră de handbal a realizat în ultimele săptămâni, împreună cu ARD și ZDF, valorează enorm!

- Mark Schober, secretarul general al Federației germane

Europeanul n-a fost la TV în România

În România, Campionatul European de handbal masculin nu a fost transmis la TV. A putut fi urmărit exclusiv în platforma de streaming Voyo.

Naționala pregătită de George Buricea s-a clasat pe locul 22 din 24 de participante. Doar Muntenegru și Ucraina au avut un golaveraj mai slab, toate cu înfrângeri pe linie.

Citește și:
Imagini emoționante după Hermannstadt - Rapid » Cristian Manea, în lacrimi, consolat de coechipieri
Superliga
Imagini emoționante după Hermannstadt - Rapid » Cristian Manea, în lacrimi, consolat de coechipieri
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Stiri extrasport
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Florin Prunea anunță dezastrul la o echipă de tradiție: „În 10 zile pune lacătul, dispare cu totul”
Liga 2
Florin Prunea anunță dezastrul la o echipă de tradiție: „În 10 zile pune lacătul, dispare cu totul”
Ce l-a surprins pe Costel Gâlcă în Hermannstadt - Rapid: „Adevărul e că nu mă așteptam”
Superliga
Ce l-a surprins pe Costel Gâlcă în Hermannstadt - Rapid: „Adevărul e că nu mă așteptam”
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Profit.ro
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
QED777
QED777  •  03 Februarie 2026, 20:42

În țările cu handbal de nivel înalt competițiile sunt transmise de posturile publice. Și România a fost o forță mondială cu 40-50 de ani în urmă. Am prins acele vremuri fantastice. Acum competițiile nu mai sunt transmise la TV !!! Rușine calicilor !

Vezi toate comentariile (1)
Comentează