SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL

”Invitați” în sferturi » Norvegia, echipă care a fost invitată să participe la Mondialul din Franța, s-a calificat aseară între primele opt echipe ale lumii

Articol de - Publicat duminica, 22 ianuarie 2017 00:00

Norvegia a ratat calificarea la Mondialul din Franța, eliminată de Slovenia, dar a primit un wild-card din partea Federației Internaționale de Handbal, în detrimentul Australiei!

Nordicii au profitat din plin de invitație. În faza grupelor au pierdut doar în fața Franței, 28-31, dar au trecut de Polonia, Brazilia, Japonia și Rusia. De pe locul 2 în grupă, Norvegia a întâlnit aseară Macedonia, în sferturile de finală.

Doar în prima repriză meciul a fost unul echilibrat. În partea a doua, Norvegia s-a desprins și la 11 goluri diferență și a câștigat cu 34-24. Așteaptă acum duelul de azi dintre Danemarca și Ungaria, dar mai mult ca sigur că va fi derbyul Nordului contra campioanei olimpice.

Franța mărșăluiește

Și naționala gazdă a acces fără mari emoții în "sferturi". Veteranii Omeyer, Karabatic, Guigou, Narcisse au fost pistoanele echipei pregătite de Didier Dinart. 28.000 de spectatori au umplut sala "construită" în incinta stadionului "Pierre-Mauroy" din Lille. Tot "Hexagonul" visează la titlul cu numărul 6!

Belarus a bătut Ungaria

Adversara României în grupa pentru Euro 2018, Belarus a încheiat meciurile din grupă la Mondialul din Franța cu o mare victorie. Echipa pregătită de Iuri Cevțov a învins cu 27-25 Ungaria și a terminat pe locul 3 în grupa C. Bielorușii au scăpat astfel de înfruntarea cu Danemarca, în "optimi", urmând să întâlnească Suedia. Portarul Saldațenka a fost cel mai bun jucător al meciului, bielorusul adunând 17 intervenții pe parcursul jocului, cu un procentaj de 40%! Polonia, cealaltă adversară a României din preliminariile Euro 2018, va juca doar pentru locul 17 la Mondiale. Polonezii au trecut ieri cu 28-26 de Tunisia și vor juca ultimul meci împotriva învingătoarei din meciul Argentina-Arabia Saudită, care are loc azi.

Programul "optimilor"

  • Norvegia-Macedonia 34-24
  • Franța-Islanda 31-25
  • aseară Brazilia-Spania
  • aseară Rusia-Slovenia
  • 17:00 Belarus-Suedia
  • 17:00 Ungaria-Danemarca (Dolce3)
  • 19:00 Germania-Qatar (Dolce3)
  • 21:45 Croația-Egipt (Dolce3)

Citește și:
Ce s-a întâmplat imediat după FCSB - Fenerbahce » Gesturile care nu s-au văzut la TV
Europa League
Ce s-a întâmplat imediat după FCSB - Fenerbahce » Gesturile care nu s-au văzut la TV
În timpul semifinalei de la Australian Open, Sascha Zverev și-a ieșit din fire și s-a luat de Alcaraz și de Sinner: „Mereu îi protejați pe cei doi!”
Tenis
În timpul semifinalei de la Australian Open, Sascha Zverev și-a ieșit din fire și s-a luat de Alcaraz și de Sinner: „Mereu îi protejați pe cei doi!”
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Ștefan Târnovanu se ia de ultrașii din Peluza Nord: „Banner la mișto” + Reacție după ce Becali l-a scos din poartă: „Domnul patron a venit la bază...”
Europa League
Ștefan Târnovanu se ia de ultrașii din Peluza Nord: „Banner la mișto” + Reacție după ce Becali l-a scos din poartă: „Domnul patron a venit la bază...”
FOTO Brand de mare succes în comunism revine pe piață
Profit.ro
FOTO Brand de mare succes în comunism revine pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (1)
yoli
yoli  •  22 Ianuarie 2017, 20:11

Care derbi al nordului???

Vezi toate comentariile (1)
Comentează