SPORTURI  »  HANDBAL  »  KRISTIANSAND - CSM BUCUREȘTI 27-29

KRISTIANSAND - CSM BUCUREȘTI 27-29 // VIDEO Dragan Djukic debutează cu victorie în Liga Campionilor! Andrea Lekic, meci FABULOS

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 octombrie 2018 16:42

CSM București s-a impus în deplasarea de la Vipers Kristiansand, scor 29-27.

CSM București a început prost partida din Norvegia. Sulland înscria pe bandă rulantă, 3 goluri în primele 6 minute, în timp ce campioana României nu își găsea ritmul. Cristina Neagu și-a revenit după o primă ratare de la 7 metri și împreună cu Lekic a început să trimită lovituri necruțătoare de pe linia de 9 metri. Grubisici a avut și ea un rol important în revenire, cu 5 parade în primele 15 minute. "Tigroaicele" au trecut la conducere pentru prima dată în minutul 24, după un "lob" superb al Iuliei Curea.

Doar 6 minute a durat echilibrul după pauză. Apărarea a fost mult mai compactă și le-a obligat pe norvegience să lovească din poziții dificile. CSM s-a distanțat la 5 goluri în minutul 43, dar finalul a fost unul pe muchie de cuțit. În ultimele secvențe, CSM a avut un avantaj de un singur punct. Andrea Lekic, autoarea a 9 goluri, a rezolvat partida cu un driblind splendid pe semicerc, urmat de o execuție tehnică, pe lângă Lunde.

Kristiansand - CSM București 27-29

Desfășurarea TEXT a partidei

min. 60: Lekic pătrunde și tranșează partida! 27-29
min. 60: Dragan Dukic cere time-out! Avem atacul și un gol avantaj. 27-28
min. 59:
Lekic driblează excelent și ajunge la 8 goluri. Kurtovic primește o eliminare de două minute. 26-28
min. 58:
Grubisici apără! 26-27
min. 57:
Kurtovic ratează din postură de 1 la 1 cu Lunde. CSM e pedepsită pe contraatac. Neagu ratează.26-27
min. 53:
Grubisici blochează o aruncare de la mare distanță. 24-26
min. 52:
Lekic obține o lovitură de la 7 metri după o pătrundere în forță. Neagu înscrie. 24-26
min. 38:
Mehmedovici înscrie din extrema stângă. Româncele sunt în superioritate numerică. Radicevici înscrie în poarta goală. Kristiandsand face o schimbare greșită și joacă în dublă inferioritate. 16-19
min. 36:
Lekic distanțează campioana României la două lungimi. 15-17
min. 34:
Lekic ratează o lovitură de la 6 metri. 15-15
min. 32:
CSM are ghinion. Marta Tomac trimite o lovitură slabă, telefonată, dar e deviată și o păcălește pe Paula Ungureanu. 15-15

A început repriza secundă.

Prima repriză se termină la egalitate, scor 14-14!

min. 30: Lekic, gol din 7 metri. 13-14
min. 27:
Neagu e de neoprit! Ajunge la 5 reușite. 12-13
min. 25:
Cvijic nu ratează de pe semicerc! Lekic este eliminată două minute la acțiunea următoare. 7 metri pentru norvegience. 12-12
min. 24:
Iulia Curea o lobează pe Lunde. CSM conduce pentru prima dată astăzi. 10-11
min. 23:
Grubisici și Lunde au două parade superbe! Kristiandsand cere time-out. 10-10
min. 22:
Kurtovic obține o lovitură de la 7 metri. Lekic ratează, dar e atentă pe recuperare și marchează. 10-10
min. 20:
Cristina Neagu se înalță superb și trimite direct în vinclu. 9-9
min. 18:
Combinație superbă în viteză între Radicevici și Lekic. 8-8
min. 16:
Grubisic e în zi mare! Are a cincea intervenție a zilei, a doua consecutivă. 7-6
min. 13:
Neagu o angajează pe Cvijic, care obține o lovitură de la 7 metri. Lekic transformă printre picioarele lui Lunde. 6-6
min. 11:
Neagu înscrie din extrema stângă. 5-4
min.10:
Cvijic se luptă cu două adversare pe semicerc și înscrie. 5-3
min. 9:
Marta Tomac înscrie din inter stânga. Dragan Dukic cere time-out pentru CSM București.
min. 7:
Cristina Neagu sparge gheața. Grubisic are o intervenție excelentă la acțiunea imediat următoare. 4-2
Sulland fructifică primul atac cu o aruncare puternică din inter dreapta. 1-0

A început partida. Kristiansand are primul atac.

După o săptămână extrem de agitată, în care suedezul Magnus Johansson a fost schimbat cu sârbul Dragan Dukici de la conducerea echipei, CSM București joacă azi un meci extrem de important. Va fi disputa relansării pentru o echipă de la care toată lumea avea alte așteptări până acum.

Dukici a efectuat doar trei antrenamente până la ora meciului, timp insuficient pentru a le cunoaște pe Neagu, Lekici, Manea și compania.