SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Final în Rapid - Gyor: s-a scandat „Demisia!” la Polivalentă, după o prestație lăudabilă a giuleștencelor. Clasamentul în Ligă

Final în Rapid - Gyor: s-a scandat „Demisia!” la Polivalentă, după o prestație lăudabilă a giuleștencelor. Clasamentul în Ligă +20   FOTO
Final în Rapid - Gyor: s-a scandat „Demisia!” la Polivalentă, după o prestație lăudabilă a giuleștencelor. Clasamentul în Ligă

Articol de - Publicat duminica, 17 noiembrie 2024 18:36 / Actualizat duminica, 17 noiembrie 2024 18:45

Rapid a pierdut în fața maghiarelor de la Gyor, deținătoarea en-titre a trofeului, scor 25-28, în runda a noua a sezonului în curs de EHF Champions League. Giuleștencele rămân cu trei puncte, în timp ce Gyor revine în fruntea ierarhiei din Grupa B, devansându-le pe danezele de la Esbjerg. Antrenorului giuleștencelor, David Ginesta Montes, i s-a cerut demisia din tribune.

După un start echilibrat de partidă, în care diferența a fost fie de un gol în favoarea giuleștencelor, fie în favoarea maghiarelor, Gyor și-a intrat în ritm de „regină” a Europei, de cinci ori în ultimul deceniu chiar. Până la pauză, ecartul s-a mărit considerabil, la patru goluri, fiind și de cinci, la un moment dat.

Rapidistele nu au capitulat în fața reginei Europei

Final dramatic în Ferencvaros - CSM București! Campioana României a condus până în minutul 53, dar ultimele minute au fost de coșmar
LIGA CAMPIONILOR
Final dramatic în Ferencvaros - CSM București! Campioana României a condus până în minutul 53, dar ultimele minute au fost de coșmar

De altfel, doar paradele Denisei Șandru au păstrat proporțiile de pe tabela de marcaj. Grosso modo, Gyor a avut o prestație constantă, în timp ce marile probleme ale Rapidului au fost pe fază defensivă. Contraatacurile-fulger ale celor de la Gyor au fost mult prea greu de gestionat pentru trupa lui David Ginesta Montes, ale cărui indicații din timpul momentelor de time-out nu au dat roade.

Estella Nze Minko a avut o prestație de gală în prima parte, jucătoarea din Hexagon creând numeroase probleme din poziția de inter stânga.

Rapid - Gyor 25-28 // 17.11.2024. Foto: Imago
Rapid - Gyor 25-28 // 17.11.2024. Foto: Imago
Rapid - Gyor 25-28 // 17.11.2024. Foto: Imago
Rapid - Gyor 25-28 // 17.11.2024. Foto: Imago
Rapid - Gyor 25-28 // 17.11.2024. Foto: Imago
+15 FOTO

Startul părții secunde a dezechilibrat complet desfășurarea partidei. Maghiarele au început în forcing ofensiv, punctând de trei ori consecutiv, apoi ecartul a rămas constant, de șase sau cinci reușite în favoarea celor de la Gyor.

După cinci minute de joc în repriza secundă, rapidistele au avut șansa de a se apropia, în momentul eliminării de două minute ale lui Housheer, dar Sorina Grozav a irosit oportunitatea de a marca de la șapte metri.

După 13 minute de joc, Korsos, una dintre cele mai bune jucătoare din angrenajul rapidist, a marcat al cincilea gol al serii pentru a reduce ecartul la trei goluri, moment în care tabela indica 21-18 pentru maghiare.

Rapid s-a apropiat la doar două reușite în minutul 47, când Janjusevic a punctat din zonă centrală. Rapid s-a menținut la două goluri, ratând chiar șansa de a veni la o singură lungime de maghiare. În final, experiența trupei lui Per Johansson și-a spus cuvântul, iar Gyor a gestionat perfect momentele bune ale giuleștencelor, Sako având mai multe intervenții excelente.

Rapidistele rămân cu trei puncte în ierarhie, în timp ce Gyor revine la șefia grupei, devansându-le pe danezele de la Esbjerg. La final, suporterii din Sala Polivalentă i-au cerut demisia lui David Ginesta Montes, reacție venită pe fondul unei serii foarte slabe de rezultate.

Cum arată ACUM clasamentul din Grupa B de EHF Champions League:

Final în Rapid - Gyor: s-a scandat „Demisia!” la Polivalentă, după o prestație lăudabilă a giuleștencelor. Clasamentul în Ligă
Cum arată ACUM clasamentul din Grupa B de EHF Champions League

FINAL. Rapid - Gyor 25-28

Final de partidă. Gyor se impune la trei goluri diferență, 25-28.

Minutul 60: Janjusevic reduce din diferență, însă este mult prea târziu. Rapid termină partida în atac, însă Grozav ratează ultima aruncare a partidei. 25-28
Minutul 57: Kassoma s-a luptat extraordinar pentru o minge și menține vie speranța echipei din România. 24-27, însă maghiarele marchează prea ușor la replică. 24-28.

Minutul 54: Gyor se desprinde la patru reușite, după două atacuri poziționale consecutive fructificate. Kassoma restabilește ecartul de două reușite, însă nici maghiarele nu ratează. 23-27.
Minutul 53: Time-out cerut de tehnicianul iberic al Rapidului.
Minutul 52: Gyor marchează cu poarta goală. 22-25.

Minutul 51: Grozav, o nouă reușită importantă. 22-24.
Minutul 47: Janjusevic marchează din zonă centrală, iar diferența se micșorează la doar două reușite.
Minutul 46: Per Johannson cere un nou time-out, diferența se menține la trei goluri. 19-22.

Minutul 43: Rapid se apropie la trei goluri, după reușita lui Korsos, care ajunge la cota 4 în această seară.
Minutul 40: Gonzalez reduce din diferență. 15-20.
Minutul 39: Din nou, Gyor se desprinde la șase goluri pe tabela de marcaj. 14-20.

Minutul 37: Buceschi punctează pentru 13-18.
Minutul 35: Eliminare de două minute pentru Gyor, Housheer, însă Grozav ratează de la 7 metri.
Minutul 34: Gyor defilează în Polivalentă. 12-18, după doar patru minute din repriza secundă.

A început partea secundă. Dale Brattset marchează pentru maghiare. 11-16.

Pauză în Sala Polivalentă. Avans de 4 goluri pentru „regina” Europei.

Minutul 28: Sorina Grozav marchează de la 7 metri. 11-14.
Minutul 27: Primul time-out cerut de Gyor. Chiar înaintea acestuia, Sorina Grozav a punctat pentru 10-13.
Minutul 26: Bucureștencele reduc din ecart pe contraatac. 9-13.
Minutul 24: Campioana Europei domină în Sala Polivalentă, diferență de cinci goluri pe tabela de marcaj, 8-13.

Minutul 23: Înscrie și Fodo, la finele unui atac pozițional. 8-12.
Minutul 22: Maghiarele se desprind din nou la trei goluri.
Minutul 21: Momente de acalmie în joc. 8-10.

Minutul 17: Rapidistele au intrat mai montate după time-out, însă Gyor marchează pe un contraatac-fulger. 7-9.
Minutul 16: Sorina Grozav reduce din diferență. 6-8.
Minutul 15: Trei reușite consecutive pentru maghiare. 5-8, iar maghiarele încep să își arate clasa. David Ginesta cere time-out.

Minutul 13: Rapid trece în avantaj, după o reușită a lui Ristovska, însă avantajul durează doar câteva secunde. Hovden marchează pentru 5-5.
Minutul 12: O nouă paradă a Denisei Șandru, care are o evoluție de-a dreptul fabuloasă.
Minutul 11: Rapid egalează prin Korsos. 4-4

Minutul 9: Dale ratează singură cu Denisa Șandru, iar Kassoma reduce din diferență. 4-2 pentru Gyor, cea mai bună echipă a lumii la handbal feminin și deținătoarea en-titre a trofeului.
Minutul 6: 2-1 pentru trupa maghiară, după un start foarte echilibrat.

A început partida, atmosfera din Sala Polivalentă este una electrică, fanii giuleșteni fiind foarte vocali.

Citește și:
Echipa de start, confirmată: așa va juca Lucescu! + Budescu, „șef de galerie” în Parcul Gezi din Istanbul
Nationala
Echipa de start, confirmată: așa va juca Lucescu! + Budescu, „șef de galerie” în Parcul Gezi din Istanbul
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Deputatul român era la „șpriț
Nationala
Deputatul român era la „șpriț" » Reperat printre suporterii români, pe terasele din Istanbul
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
Nationala
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (2)
Razvan
Razvan  •  17 Noiembrie 2024, 18:52

Nu mai trebuie finantate jucatoare straine, daca dai bani sa fie numa pt romance, sa formeze echipa, altfel desfintare, la fel csm

camcam
camcam  •  17 Noiembrie 2024, 17:09

1-1 ... inceput bun ... sfarsit groaznic . abia - abia o sa pierdem la 8 goluri ! sper sa gresesc

Vezi toate comentariile (2)
Comentează