SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - UNGARIA 19-20

FOTO Încă o dramă » România pierde cu Ungaria, 19-20, în ultimele minute

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 decembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 14 decembrie 2014 11:29

România a pierdut primul meci al grupelor principale, 19-20 în faţa Ungariei, şi mai are doar şanse teoretice la calificarea în semifinale.

Fetele lui Gheorghe Tadici erau obligate să cîştige confruntarea cu rivalele maghiare pentru a spera în continuare la o calificare în semifinalele competiţiei, însă a cedat din nou pe final. Prima repriză a început cu multe ratări, maghiarele conducînd după 10 minute cu numai 2-0. Distanţa de două goluri s-a menţinut şi la pauză, însă România a revenit cu forţe proaspete de la vestiare.

După 40 de minute, fetele noastre au trecut în avantaj, 14-13, distanţîndu-se şi la două goluri. În ultimele 8 minute însă, România a mai înscris doar o dată, în timp ce adversarele noastre au punctat de patru ori, suficient pentru a-şi asigura victoria.

ROMÂNIA-UNGARIA 19-20
1' România a avut primul atac, ratat, din păcate. Acelaşi rezultat îl are şi acţiunea unguroaicelor;
5' Mingea Laurei Chiper este barată de două ori de portarul maghiar. Primul gol a fost înscris de Ungaria;
6' Ţăcălie a fost eliminată pentru două minute, în minutul 6 al meciului;
7' Neagu trimite peste poartă, iar pe atacul Ungariei, prin Tomori, se face 2-0;
10' Fault în atac comis de România. 10 minute trecut şi nu am marcat!
11' Cristina Neagu reuşeşte un gol cu o aruncare foarte puternică din 9 metri, Ungaria răspunde imediat!
12' Gol din nou România, iar Paula Ungureanu face minuni în poartă!
13' Unguroaicele încearcă să se distanţeze, Tadici cere time-out!
16' Cristina Neagu înscrie din 7 metri!
18' Intervenţii uluitoare ale Paulei Ungureanu, care este învinsă doar de la 7 metri!
20' După o treime din meci, Ungaria s-a desprins din nou la două goluri, 6-4;
22' Băbeanu pătrunde excelent şi reduce din handicap! Imediat, Ungaria ripostează!
23' Circulaţia foarte bună a mingii, iar Ungaria e, pentru prima oară, prin Kovacsics, la 3 goluri diferenţă;
25' Chiper înscrie;
27' Unguroaicele înscriu, după care sînt nevoite să suporte două minute în înferioritate, ca urmare a unui fault la Chiper. Neagu înscrie din 7 metri, 9-7 pentru Ungaria;
28' Băbeanu înscrie din poziţie centrală, ne apropiem la un gol cu două minute înainte de pauză!
30' Unguroaicele se distanţează din nou la două goluri, după o lovitură de la 7 metri. O aruncare de la 9 metri a lui Brădeanu este fără rezultat. 10-8 la pauză pentru vecinii noştri!
---

31' Ungaria înscrie în primele secunde după reluarea meciului. Neagu aruncă, dar mingea e respinsă cu şansă de portarul maghiar;
32' Aurelia Brădeanu înscrie două goluri fabuloase!
35' România pune presiune, gol marcat de Băbeanu, 12-11 pentru Ungaria. Însă jucătoarele maghiare rapid;
40' România trece pentru prima oară în avantaj, 14-13
46' Cristina Neagu ne menţine în continuare în avantaj cu o nouă execuţie de senzaţie, 16-15
48' România se duce la două goluri în inferioritate, 18-16
52' Paula face în continuare un meci excelent! Rezultatul se menţine, 18-16
58' Ungaria revine în joc şi preia conducerea, 20-19
60' FINAL - Ungaria se impune, 20-19