SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - GERMANIA

Revenire spectaculoasă! România avea de recuperat 5 goluri la pauză cu Germania » Cât s-a terminat meciul

Lotul de tineret al României la handbal feminin a învins, la Mioveni, scor 25-23, selecționata Germaniei într-o partidă amicală

Articol de - Publicat joi, 02 decembrie 2021 18:59 / Actualizat joi, 02 decembrie 2021 19:32

Lotul de tineret al României la handbal feminin a învins, la Mioveni, scor 25-23, selecționata Germaniei într-o partidă amicală. La pauză, fetele lui Horațiu Pașca erau conduse la 5 goluri, însă au făcut o parte secundă aproape perfectă!

Meciul este unul dintre cele două jucate în acest început de lună la Mioveni împotriva aceluiași adversar.

Tadici, plângere împotriva jucătoarei care îl vrea exclus din handbal
DERAPAJ

Meci senzațional al României la handbal, contra Germaniei

România a început mai slab partida și, la pauză, nemțoaicele au condus cu 15-10. Totuși, imediat după pauză, elevele lui Horațiu Pașca au replicat tăios. Au egalat Germania la 18 apoi au trecut în avantaj.

În final, România s-a impus cu 25-23.

Din echipa noastră s-au remarcat Alicia Gogîrlă de la CSM București, 18 ani, și mezina Alicia Boiciuc, 16 ani, de la Centrul Național Olimpic de Pregătire a Juniorilor (CNOPJ) Baia Mare.

Lotul României:

• Andreea Ailincăi (Rm. Vâlcea), Alisia Boiciuc (CNOPJ Baia Mare), Cristina Iordache (Corona Brașov), Andreea Coman (Rm. Vâlcea), Sarah Darie (Corona Brașov), Alicia Gogîrlă (CSM București), Francesca Gogoșeanu (CSM Craiova), Andreea Prescură (SCM Galați), Corina Lupei (Rm. Vâlcea), Mara Matea (CSM Slatina), Bianca Neacșu (Rm. Vâlcea), Carla Lăcătușu (Corona Brașov), Alexandra Perianu, Luana Drăgunoiu (ambele Gloria Bistrița), Raluca Rădoi (Corona Brașov), Sara Rus (Rm. Vâlcea), Ștefania Stoica (CSM București), Andreea Țârle (CSM Rm. Vâlcea)

Mâine, România va întâlni Germania în meciul-revanșă. Partida va fi pe TVR 2 de la ora 15:30.