SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARII CM 2009

Naţionala feminină de handbal s-a calificat la Campionatul Mondial din China din 2009

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 iunie 2009 00:00

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat la CM din China, după ce s-a impus, sâmbătă, în faţa selecţionatei Belarusului, scor 38-32 (22-16), în manşa secundă a barajului, scorul general fiind 70-63.

Pentru România au marcat: Cristina Vărzaru (7), Ramona Maier (4), Oana Manea (5), Cristina Neagu (5), Ionela Gâlcă (4), Valentina Elisei (4), Clara Vădineanu (3), Narcisa Lecuşanu (3), Carmen Amariei (2) şi Ada Moldovan (1).

Prima repriza a început cu golul marcat de Narcisa Lecuşanu, în secunda şapte, în timp ce handbalistele din Belarus au punctat abia în minutul patru, pentru scorul de 2-1. Şase minute mai târziu elevele lui Radu Voina aveau un avans de cinci goluri, scor 9-4, iar Belarusul a cerut time-out. Asta nu a folosit la nimic pentu că româncele au marcat pentru 10-4 prin Maier.

Neagu a punctat şi ea două minute mai târziu (min. 13), scor 12-5. Două minute mai târziu Ionela Gâlcă a ratat singură cu portarul şi imediat pe contraatac au punctat adversarele. Gâlcă a debutat cu gol într-un meci oficial după absenţa de la Europenele din Macedonia în minutul 18, scor 15-10. Repriza a continuat cu spectacolul româncelor care au terminat în avantaj, scor 22-16.

Repriza secundă a început cu reuşitele Cristinei Vărzaru şi cu paradele Paulei Rădulescu. În minutul 45, tabela arăta 30-22 şi rezerva de la Oltchim, Mihaela Smedescu, apăra al doilea şapte metri. Cu o distanţa considerabilă pe tabelă, Radu Voina a băgat-o în teren şi pe Clara Vădineanu care a punctat din primele secunde.

Luminiţa Huţupan, proaspăt retrasă din activitatea sportivă, şi-a încurajat colegele în nenumărate rânduri, printre cele mai strigate fiind Cristina Vărzaru, alături de Paula Ungureanu şi Mihela Smedescu. Ultimul gol românesc a fost marcat din şapte metri de Carmen Amariei, scor 38-32.

La meci au fost prezenţi campionii mondiali ai României,care au fost decoraţi înainte de partidă şi au primit flori. În tribună, alături de fostele glorii ale handbalului, au luat loc preşedintele României, Traian Băsescu, şi ministrul Tineretului şi Sportului, Monica Iacob Ridzi.