SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF / RULMENTUL BRAŞOV-BYASEN TRONDHEIM 29-22 (ÎN TUR: 31-27)

Nemiloase!

Articol de - Publicat duminica, 22 martie 2009 00:00

Rulmentul nu le-a dat nici o şansă norvegiencelor de la Byasen şi s-a calificat printr-o dublă victorie în semifinalele Cupei EHF

După izbînda obţinută în Norvegia, acum o săptămînă, 31-27, braşovencele au învins şi aseară, în meciul retur, pe Byasen Trondheim, 29-22, calificarea în careul de aşi al Cupei EHF fiind fără dubii. Handbalistele lui Herbert Muller au intrat pe teren cu moralul ridicat, mai ales că în seara dinaintea jocului au aflat că patronul Teodor Florescu le-a virat pe carduri un salariu din cele şase restante!

Nordicele au încercat tot posibilul să întoarcă rezultatul din tur, au luptat pentru orice minge, dar în ciuda jocului bun al vedetelor Grimsbo, Frafjord sau Snoroeggen, Byasen nu a reuşit să se desprindă pe tabelă. A condus cel mai mult cu două goluri diferenţă, 13-11 (minutul 27), dar la pauză tot Rulmentul a intrat în avantaj: 14-13.;)

Ionica Munteanu a închis minute bune poarta, Alexandrina Barbosa a fost, ca de obicei, un adevărat jolly-joker, iar Amariei şi Horvath au fost responsabilele cu golurile de afară. Ionela Stanca s-a zbătut şi ea pe semicerc, luptînd din răsputeri să creeze culoare pentru coechipiere. Norvegiencele au mai rezistat doar 15 minute în partea secundă, după care s-a dezlănţuit taifunul braşovean. Şase goluri înscrise consecutiv au adus liniştea pe banca tehnică a Rulmentului, care aşteaptă acum adversarul din semifinale. "Sînt foarte mulţumit de evoluţia fetelor, mai ales în apărare. De cînd nu am mai primit doar 22 de goluri? Eu nu-mi aduc aminte!", a glumit antrenorul Herbert Muller.