SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Oltchim a avut şi 6 goluri avans, dar a pierdut în ultimele secunde » Tragedie spaniolă

Articol de - Publicat duminica, 13 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 13 februarie 2011 15:42

Trei sferturi din meci, fetele de la Oltchim au dat impresia că se vor impune lejer. Finalul a fost haotic, Anja Andersen neizbutind nici ea să-şi trezească elevele

Anja Andersen nu a mai avut noroc ca în meciul cu Buducnost. Oltchim a condus la şase goluri diferenţă, dar a pierdut pe final, 26-25

În meciul cu Buducnost, la debutul Anjei Andersen pe banca Oltchimului, campioana României a fost salvată de Divinitate şi de portarul Talida Tolnai. A cîştigat cu 21-20, muntenegrencele luînd la ţintă barele porţilor Oltchimului. Aseară, la Estella, în Spania, Dumnezeu nu a mai fost cu daneza.

Fosta mare jucătoare a făcut iar în echipă nişte mutări numai de ea înţelese. A jucat cu Elisei pe postul de inter dreapta, a început în poartă cu Tereza Pîslaru, în condiţiile în care Tolnai fusese extraordinară în ultimul timp, iar pe Neagu nu a lăsat-o din nou să arunce la poartă. Chiar şi aşa, valoarea individuală a jucătoarelor Oltchimului a ieşit în evidenţă. Ozel şi Nechita au fost senzaţionale şi au dus Oltchimul în avantaj la cabine: 14-10!

Apărarea a dus greul, dar tehnicianul iberic a mutat decisiv la pauză. Le-a trimis în teren pe rusoaica Emilia Turey şi pe portugheza Barbosa, care au întors soarta meciului. Oltchim a avut meciul sub control timp de 50 de minute, perioadă în care a condus şi cu şase goluri avans: 20-14 (minutul 43). Pe final însă, cînd Ozel şi Nechita nu au mai găsit calea spre poarta adversă, Oltchim a gîfîit în atac. Nici apărarea nu a mai fost la înălţime şi uşor-uşor Itxako a preluat iniţiativa. A egalat cu un minut înainte de final şi a dat lovitura de graţie în ultimele secunde prin fosta campioană mondială Emilia Turey.

Azi: Buducnost-Krim
Etapa a treia: 20 februarie, ora 18:00 -Oltchim-Krim Ljubljana; Itxako-Buducnost ora 20:00

Handbal. Transferuri noi
HCM Constanţa şi-a prezentat ultimele trei achiziţii din această perioadă, interul stînga Alexandru Stamate, pivotul Gheorghe Irimescu şi interul dreapta Bogdan Criciotoiu. Stamate şi Irimescu au evoluat la UCM Reşiţa, în timp ce Criciotoiu a fost component la Pandurii. Campioana României l-a transferat în urmă cu două săptămîni şi pe pivotul Marius Novanc.

Handbal. Eliminate
Dunărea Brăila a fost eliminată din optimile de finală ale Cupei EHF. Handbalistele din Brăila au fost învinse, în deplasare, de formaţia daneză Team Esbjerg cu 25-22 (14-12). În tur, echipa nordică a cîştigat la Brăila, cu 21-20 (9-8), iar cu scorul general de 46-42 a obţinut calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

Rugby. Anulat
Meciul dintre reprezentativele României şi Ucrainei, programat ieri, la Kiev, în cadrul Cupei Europene a Naţiunilor (CEN), a fost amînat din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Cu trei ore înainte de startul meciului oficialii au inspectat stadionul Spartak din Kiev şi au ajuns la concluzia că gazonul este îngheţat şi ar pune în pericol integritatea fizică a jucătorilor. Meciul va fi reprogramat de catre FIRA-AER.

Schi alpin. Aur canadian
Erik Guay a cîştigat medalia de aur în proba de coborîre din cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin care se desfăşoară la Garmisch-Partenkirchen (Germania). Canadianul (1:58.41) a fost urmat de elveţianul Didier Cuche (1:58.73) şi de italianul Cristof Innerhofer (1:59.17), cel care s-a impus în cursa de super-G.

Tenis. Din nou lider
Kim Clijsters va devenit numărul unu mondial în clasamentul WTA de săptămîna viitoare. Belgianca s-a calificat în finala turneului de la Paris după ce a învins-o în semifinale pe Kaia Kanepi, cu 6-1, 7-5. Clijsters, cîştigătoarea ultimelor două turnee de Grand Slam, va reveni în poziţia de lider după o perioadă de cinci ani.

Sanie. Record doborît
Alex Gough a oprit seria de 105 succese consecutive ale nemţoaicelor în etapele din Cupa Mondială de sanie. Canadianca s-a impus în cursa de la Paramonovo (Rusia), aceasta fiind şi prima victorie din carieră. Ultima sportivă care a reuşit să obţină victoria într-o etapă din Cupa Mondială a fost austriaca Andrea Tagwerker,ea urcînd pe prima treaptă a podiumului pe 29 noiembrie 1997.