SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - FRANȚA, AZI, ORA 19:00, TELEKOM1 ȘI LIVETEXT GSP.RO

Nu am mai bătut Franța în meci oficial din 2008! În fața naționalei antrenate de Krumbholz am suferit cea mai dură înfrângere din istorie!

foto: Marius Ionescu (Germania)
foto: Marius Ionescu (Germania)

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2017 08:16

Franța a administrat României cea mai drastică înfrângere din istorie la Mondiale: 39-20 la ediția din 2011!

România va juca împotriva Franței, la Trier, un meci fără miză, azi, de la ora 19:00, în direct la Telekom1 și liveTEXT GSP.RO. Echipa pregătită de Olivier Krumbholz e însă unul dintre adversarii cei mai incomozi cu care ne-am întâlnit, în ultimii ani.

Franța a avut mereu rezultate și a obținut nu mai puțin de 8 medalii la turneele finale (Europene, Mondiale, Jocuri Olimpice) din 1999 până în prezent.

Toate medaliile Franței au fost câștigate însă cu un singur antrenor: Olivier Krumbholz. Schimbat în 2013 cu Alian Portes, Olivier Krumbholz a fost readus la echipă după ce franțuzoaicele nu au obținut nici un rezultat notabil între 2013-2015: locul 6 la CM 2013, locul 7 la CM 2015, locul 5 la CE 2014. Reîntoarcerea s-a cunoscut. Cel mai bun antrenor din lume, în 2010, a readus Franța pe podium la Euro 2016 și a câștigat și prima medalie olimpică din istoria echipei feminine, în Brazilia.

5 jucătoaredin "naționala" Franței au jucat sau încă mai evoluează în România: Allison Pineau, Laurisa Landre și Amandine Leynaud sunt cele care au fost în trecut, iar prezentul e reprezentat de Gnosianne Niombla și Camille Ayglon Saurina

În meciuri oficiale, România nu a mai bătut Franța de la Euro 2008, din Macedonia. Atunci, echipa a câștigat cu 30-25. Au urmat însă două înfrângeri.

Prima, cea mai drastică înfrângere din istoria României, la un meci oficial, 20-39 la Campionatul Mondial din Brazilia 2011, și a doua în calificările pentru Jocurile Olimpice 2012, la Metz, în același an, 19-24. 

Citește și:
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (3)
780708698710213
Razvan Claudiu  •  08 Decembrie 2017, 11:47

Tihi vorbesti doar prostii!Franta s-a chinuit la fel ca noi cu Angola si a pierdut cu Solvenia,iar cu Spania a facut egal.Am vazut toate meciurile.Stau bine in atac si groaznic in aparare.Azi vom juca cu echipa a doua si probabil vom pierde,dar Neagu&Co trebuiesc odihnite.

tihi
tihi  •  08 Decembrie 2017, 11:16

Franta a fost si este mult peste noi...La acest campionat mondial a jucat doar atat,cat a fost nevoie pentru iesirea din grupa. Noi am fost condusi la toate capitolele in toate meciurile(inclusiv de Angola ! ),doar norocul a facut ca in ultimile minute,secunde sa intoarcem rezultatele. Locul 1 ingrupa a facut posibila calificarea usoara pe mai departe cu Cehia,dar dupa aceia va urma greul,unde nu se stie cum vom face fata!!

gogudinamovistu9
gogudinamovistu9  •  08 Decembrie 2017, 10:42

Asa si, pana la urma, CAND VA FI MECIUL CU FRANTA??? Articol de ***!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează