SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL / LIGA CAMPIONILOR

Oltchim trece de Krim Ljubljana cu 31-27. În cărţi pentru semifinale!

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 20 februarie 2011 21:54

Oltchim a obţinut cea de-a doua victorie în Grupele Principale ale Ligii Campionilor, învingând pe teren propriu pe Krim cu 31-27. Oltchim adună patru puncte şi trece pe primul loc.

Anja Andersen a inovat mai puţin, fetele au jucat pe posturile obişnuite, Pidpalova a prins o zi de graţie, adunînd în dreptul său şapte goluri. Chiar dacă a avut unele emoţii în prima repriză pentru că jucătoarele de la Krim s-au ţinut scai de românce, dovadă scorul pauzei a fost 14-14. Neagu le-a încurajat tot timpul pe colegele sale, ea aflînsu-se pe bancă, în poziţia de antrenor secund.

În partea a doua, vîlcencele au preluat frîiele şi au pus gol după pe tabelă. Chiar dacă Penezici a fost în unele momente exasperantă prin reuşitele sale, elevele Anjei Andersen au reuşit să fie mai bune. N+au tremurat pe final şi bucuria finală a fost imensă. 31-27 un scor care hrăneşte speranţele se semifinale ale Oltchimului. Următorul meci al "galacticelor" e tot acasă, cu Itxako, pe 6 martie.

CLASAMENT GRUPA 1
1. Oltchim 3 2 0 1 77-73 4 puncte
2.Buducnost 2 1 0 1 52-50 2 puncte
3. RK Krim 3 1 0 2 86-89 2 puncte
4. Itaxko 2 1 0 1 52-55     2 puncte

Etapa următoare: Oltchim-Itaxko (6 martie), Krim-Buducnost (4 martie)

Krim Mercator - Oltchim

Echipele care vor termina Grupa pe primele două poziţii se vor califica în semifinale.