SPORTURI  »  HANDBAL  »  PPD ZAGREB - DINAMO 28-29

PPD Zagreb - Dinamo 28-29 » Campioana României, victorie dramatică în grupele Ligii Campionilor

Articol de - Publicat miercuri, 02 noiembrie 2022 21:50

Dinamo a câștigat la limită meciul contra campioanei Croației, PPD Zagreb, 29-28, în etapa a 6-a din Liga Campionilor.

Dinamo a mers la Zagreb cu un obiectiv clar, dar și cu sabia deasupra capului în tentativa de a-l atinge: victoria contra celor de la PPD. Era primul pas dintr-o strategie care presupunea obținerea a 7 puncte din 8 posibile în patru meciuri din grupa A a Champions League.

Asta pentru a-și asigura unul dintre locurile 5-6, ca să meargă în playoff-ul pentru „sferturi".

Acuzând parcă această presiune, începutul campioanei României nu a fost deloc bun, deși Xavi Pascual a trimis prima linie cu Gurbindo, Kuduz și Kukici pe linia de 9 metri, Akimenko, principalul marcator al meciului trecut, în extrema dreapta. Arbitrii islandezi Eliasson și Palsson au impus din primul minut un stil sever de a conduce meciul, dictând eliminări direct la faulturile dure și fără aplicând același standard pentru ambele echipe, dar Zagreb a avut întâia dată om în minus.

Dinamo, victorie PPD Zagreb

Dinamo a șters zeroul din dreptul său pe tabelă în minutul 6, după aruncarea de la 7 metri transformată de Akimenko, când echipa croată avea deja avans grație fromidabilului Dibirov – extrema stânga în vârstă de 39 de ani, venit de la Vardar Skopje, care poate înscrie din orice poziție și unghi.

Crisparea handbaliștilor lui Xavi Pascual a continuat, avansul a crescut la 3 goluri, iar antrenorul catalan a schimbat complet linia. Au intrat Ali Zein, Da Silva și Kasparek, iar Humet în extrema dreapta, ibericul naturalizat român marcând din acea poziție primele lui goluri în actuala ediție a Ligii Campionilor.

Da Silva a marcat la toate acțiunile, reușind și o acțiune personală spectaculoasă, cu piruetă. În continuare, s-a desfăcut jocul mai mult spre extreme, iar Negru, în formă bună, a înscris și el când a primit mingea.

Au contat și cele câteva intervenții în poartă ale lui Bucătaru, iar Dinamo a rămas în apropierea adversarilor, încheind prima repriză la doar un gol în urmă, 15-16. Startul părții secunde a fost însă la fel ca în prima.

Aproape la indigo. Primul gol al alb-roșiilor, marcat de Gurbindo, a venit abia după 6 minute, când croații deja își încărcaseră sacul și aveau 5 lungimi în față. Au urmat pasaje de joc dificile, o trezire din pumn în care s-au văzut experiența lui Gurbindo, un reviriment al lui Akimenko și intervențiile extraordinare ale portarului Ghedbane, acestea ultimele aducând-o pe Dinamo aproape mai mult decât orice.

Zagreb a intrat, al rândul ei, într-o perioadă de degringoladă - multe greșeli, eliminări dictate corect și nemilos de arbitrii islandezi, chiar un cartonaș roșu pe final pentru Musa după trei vizite pe bancă. Și gâfâind, trăgând de ei până la urzeală, dinamoviștii au recuperat deficitul, apoi au egalat, pentru prima dată de la 0-0, în minutul 53, 24-24. Ghedbane a continuat să facă minuni în poartă, o repriză a doua fantastică a goalkeeperului algerian, chiar și în ultimele câteva zeci de secunde, și suspans până la final.

Și ce final! La faza decisivă, 28-28, secundele se scurgeau, Dinamo obține aruncare de la 7 metri, înscrie Akimenko și așa vine victoria! Aproape de necrezut după un meci nebunesc și cu ținta atinsă. Când aproape nimeni nu mai credea.