SPORTURI  »  HANDBAL  »  RAPID - FERENCVAROS

VIDEO + FOTO Rapid pierde cu Ferencvaros, după o prestație ofensivă rușinoasă » Eliminată din Ligă în proporție de 99%: calculele unui miracol

Articol de , , - Publicat duminica, 04 februarie 2024 18:30 / Actualizat duminica, 04 februarie 2024 18:35

Rapid a fost învinsă de Ferencvaros, scor 20-23, în runda cu numărul 12 a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin. Pentru a obține calificarea în optimile de finală, giuleștencele au nevoie de un miracol în ultimele două runde.

În continuare fără Sorina Grozav, în concediu pentru nașterea copilului, și fără Eliza Buceschi, accidentată, Rapid avea nevoie obligatorie de victorie. Elevele lui David Ginesta aveau și un atu, cei 4.500 de suporteri din sala Polivalentă.

Rapid, învinsă de Ferencvaros în Liga Campionilor la handbal feminin

Vicecampioana României a început bine partida. Diana Ciucă a avut 3 intervenții reușite, iar surorile Kanor și Janjusevic și-au făcut treaba în ofensivă.

Echilibrul a durat doar un sfert de oră. Blocul defensiv al lui Ferencvaros a fost agresiv, a închis culoarele și a ținut Rapidul la doar 11 goluri în prima repriză.

De la cabine părea să fi ieșit altă echipă giuleșteană. Cu plus de energie și mai multă inspirație la finalizare, diferența s-a strâns. Rămăseseră trei goluri în ultimul sfert de oră. Pivotul Albertina Kassoma a continuat să își domine adversarele pe semicerc, prestație de star. Doar ea și Denisa Șandru s-au ridicat la miza momentului.

Rapid - Ferencvaros / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+21 FOTO

Denisa Șandru, singură împotriva lui Ferencvaros

Portarul Rapidului a scos minge după minge, dar s-a precipitat într-un moment crucial. La scorul de 18-21, când româncele aveau superioritate numerică, Șandru a încercat să înscrie din propria jumătate. A trimis pe lângă poartă. S-a revanșat cu două aruncări de la 7 metri parate.

7 goluria marcat Ferencvaros în repriza secundă a meciului cu Rapid. Denis Șandru a fost fenomenală

Ultimul sfert de oră a fost dominat de haosul din atacul Rapidului. Nici măcar n-au mai ajuns în ipostaza de a testa portarul advers, pase trimise în tribună și mingi scăpate ca la amatori.

Rapid rămâne cu 7 puncte în grupa B, la 3 în spatele lui Ferencvaros. Pentru a se califica în optimile de finală, giuleștencele au nevoie de un miracol:

• Rapid trebuie să câștige ultimele două meciuri, în deplasare cu Zaglebie și acasă cu Esbjerg
  • Ferencvaros trebuie să piardă ambele partide rămase, acasă cu Kristiansand și în deplasare cu Metz.

Clasamentul grupei B din Liga Campionilor, cu două etape rămase de disputat:

FINAL. Rapid - Ferencvaros 20-23

min. 57: Janjusevic întrerupe perioada nefastă a Rapidului. 20-22
min. 54: Greșeli elementare în atacul Rapidului. Ginesta nu înțelege ce se întâmplă! 19-22
min. 53: Încă o „paradă” a lui Șandru! Ofensiva nu o ajută. 19-22
min. 51: Șandru mai scoate un 7 metri! 19-22
min. 50: Șandru apără o aruncare de la 7 metri, dar Ferencvaros recuperează mingea și marchează. 18-22
min. 49: Șandru încearcă să înscrie din propria jumătate, dar trimite pe lângă poarta goală. 18-21
min. 48: Încă o dată Albertina Kassoma! Șandru mai scoate o minge, Rapid joacă două minute în superioritate. 18-21
min. 45: Denisa Șandru apără. Kassouma mai înscrie o dată! 17-20
min. 44: Kassouma e cea mai activă jucătoare a Rapidului în partea secundă. Gol frumos, din cădere. 16-20

min. 42: Rapid cere time-out, dar fără succes. Încă o aruncare previzibilă. 15-20
min. 39: Janjusevic ratează o aruncare de la 7 metri. Rapid recuperează mingea și rămâne în ofensivă. 14-19

min. 25: Succesivă bună a Rapidului, dar Korsos e blocată. 9-13
min. 22: Janjusevic găsește un culoar printre două adversare. Înscrie, dar rămâne căzută pe parchet. 9-11

min. 20: David Ginesta, antrenorul Rapidului, cere primul time-out. 8-10
min. 18: Orlande Kanor face ce știe mai bine! Depășește o adversară și aruncă în vinclu. 8-8
min. 17: Janjusevic nu ratează nici de această dată de la 7 metri. 7-8
min. 12: Liviu „Bocciu” Ungurean, liderul galeriei Rapidului, a făcut apel ca galeria să scandeze doar pentru echipa favorită. Anunțul a fost aplaudat de întreaga sală. 6-6

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Rapid - Ferencvaros, meci decisiv în Liga Campionilor la handbal feminin

+21 FOTO

min. 11: Janjusevic transformă o aruncare de la 7 metri. 6-5
min. 9: Janjusevic înscrie din fault, trasă evident. Rapid conduce pentru prima dată. 4-3

min. 6: Laura Kanor punctează și ea, din extremă. 2-2
min. 5: Diana Ciucă are o prima intervenție formidabilă! 1-2
min. 4: Orlane Kanor înscrie cu o aruncare de pe picioare! 1-2
min. 3: Început neinspirat în ofensivă pentru Rapid. 0-1

VIDEO. Atmosferă de senzație în sala Polivalentă

A început partida! Atmosfera în sala Polivalentă este senzațională. Peste 4.500 de suporteri asistă la meci.

Antrenorul Parmei știe de ce a „explodat” Mihăilă: „A găsit ce-i lipsea” » Ce pas trebuie să mai facă „tricolorul”
STRANIERI
Gheorghe Hagi, atac dur la adresa contestatarilor Cristinei Neagu: „Ce atâta invidie și răutate? Hai să ne trezim odată!”