SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ

Rapid şi Bacău au retrogradat! Constanţa, Zalău şi Brăila au prins Europa!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 mai 2010 00:00

Ultima etapă a Ligii Naţionale feminine a clarificat ultimele necunoscute: a doua echipă care va retrograda şi trei din cele cinci echipe care vor reprezenta România în cupele europene sezonul viitor.

Rulmentul Braşov, echipa Marianei Tîrcă, s-a salvat in-extremis de la retrogradare după ce a învins cu 30-28 pe HCM Buzău. Rapid CFR Bucureşti a pierdut la Deva, 40-41 cu Cetate, şi va juca din viitorul sezon în liga a doua.

În meciurile care decideau participantele în cupele europene, HC Zalău a învins cu 30-27 pe HCM Baia Mare, iar Dunărea Brăila s-a impus în faţa formaţiei moldovene HCM Roman, 21-17. Tomis Constanţa a trecut în deplasare la Bacău şi a urcat pe locul 3 în clasament.

Jolidon Cluj-Oţelul Galaţi 30-27

Partida Oltchim-Universitatea Reşiţa se dispută pe 18 mai.