SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR / UCM REŞIŢA-VARDAR SKOPJE 23-18 (ÎN TUR: 22-28)

Reşiţa a ratat la limită calificarea în semifinalele Cupei Cupelor » La un gol de fericire

Mihai Rohozneanu şi coechipierii lui s-au oprit în
Mihai Rohozneanu şi coechipierii lui s-au oprit în "sferturi" Foto: Alex Nicodim

Articol de - Publicat duminica, 03 aprilie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 02 aprilie 2011 23:33

UCM Reşiţa a scăpat printre degete calificarea în semifinale. Românii au condus şi cu nouă goluri diferenţă, dar pînă la urmă au cîştigat doar cu cinci

UCM Caraş-Severin a pierdut meciul tur, de la Skopje, cu 22-28. Reşiţenii au sperat însă că, în faţa propriilor fani, pot întoarce rezultatul. Şi au început meciul foarte determinaţi, decişi să arate că atunci cînd pui suflet, orice e posibil.Â

Antonaru a făcut minuni între buturi, defensiva a fost la înălţime şi Reşiţa conducea în minutul 28 cu 8-4. Pînă la pauză diferenţa a crescut şi românii au recuperat marja de şase goluri, intrînd la cabine la 11-5. Nimic nu mai era imposibil, iar visul de a ajunge în semifinale era mai aproape ca niciodată. Iureşul gazdelor a continuat şi în partea a doua, UCM avea 17-8 în minutul 38! Cei 2.000 de spectatori au făcut o atmosferă incendiară, dar macedonenii şi-au revenit din pumni. Pînă în minutul 47, Reşiţa a păstrat avansul care-i asigura calificarea în careul de aşi: 19-12.

Uşor-uşor însă, Vardar a găsit mai uşor calea spre gol şi reşiţenii au obosit, antrenorul Gligore Czari neavînd rezerve de valoare ca să-şi odihnească titularii. Macedonenii s-au apropiat la trei goluri şi calificarea era jucată cu două minute înainte de final. A fost pînă la urmă 23-18 pentru UCM, un singur gol despărţind gazdele de un mare rezultat.