SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR / VIVE KIELCE-HCM CONSTANŢA 27-21

Retur infernal!

Articol de - Publicat duminica, 12 octombrie 2008 00:00

Constanţa a rezistat 50 de minute în Polonia, dar a capotat pe final

La debutul său în Europa în actualul sezon, HCM Constanţa a avut multă ambiţie. Cu noul antrenor pe banca tehnică, sîrbul Zoran Kurtes, marinarii au început excelent meciul de la Kielce, din turul 2 al Cupei Cupelor. Au condus în permanenţă pe tabelă şi păreau hotărîţi să se întoarcă din Polonia cu o victorie. În minutul 17, românii pusesera patru goluri avantaj pe tabelă, 8-4, motiv pentru antrenorul gazdelor, Bogdan Wenta, să ceară time-out. Portarul Popescu a fost însă imbatabil între buturi, Csepreghi a marcat gol după gol şi Kielce nu a reuşit prea multe. Leşii au mai îndulcit siuaţia pînă la pauză, dar constănţenii au intrat la cabine liniştiţi, după 11-9.

În partea a doua, lucrurile s-au schimbat radical. HCM nu a marcat 9 minute şi Vive Kielce a răsturnat situaţia: 13-11! Constănţenii au greşit din ce în ce mai mult, dar chiar şi aşa au reuşit să rămînă în plasa gazdelor. Pînă în ultimele 10 minute, cînd Vive Kielce a accelerat şi a avut un final senzaţional, ducînd scorul la 27-21! Şase goluri diferenţă, una foarte greu de recuperat pentru HCM în returul de peste o săptămînă, de pe teren propriu.

Vedeta de pe bancă
Vive Kielce e antrenată din acest sezon de cunoscutul Bogdan Wenta, omul care a dus Polonia pe locul 2 în lume la Campionatul Mondial din 2007! Wenta a antrenat şi în Bundesliga, la Magdeburg, avînd o mare experienţă. Tehnicianul polonez a arătat în partea a doua că a citit jocul Constanţei, anihilînd piesele de baza ale marinarilor.

Berbece dat afară!
După ce a început actualul sezon cu trei antrenori pe banca tehnică, Steaua Bucureşti va fi condusă în această seară, la Buzău, doar de tehnicianul cu portarii, Nicolae Munteanu. După ce Cornel Oţelea s-a certat cu sponsorul Constantin Cazacu şi şi-a înaintat demisia chiar înaintea jocului cu Dinamo, din 27 septembrie, Cazacu l-a anunţat ieri şi pe Dumitru Berbece că a fost concediat, înfrîngerea de la Bacău, de miercuri, fiindu-i fatală. De altfel, Steaua abordează partida din Liga Campionilor cu slovenii de la Cimos Koper, de la ora 19:00, ca pe una hotărîtoare pentru viitor, militarii venind după patru meciuri fără succes!