Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

HANDBAL    •   CE U17

Revenire de senzație pentru handbalistele junioare ale României la Europeanul din Slovacia

Articol de — Marian Ursescu Vineri, 11 August 2017

Condusă cu 6 goluri la pauză, naționala de junioare a României a întors scorul și a câștigat al doilea meci la Europeanul din Slovacia, 24-21 cu Suedia.

Naționala de junioare a României, medaliată cu argint la FOTE 2017, a început dezastruos al doilea meci din grupa C, la Campionatul European de la Mihalovce.
Practic, "tricolorele" nici nu și-au dat seama că, în minutul 12, scandinavele conduceau deja cu 8-1!

Oricât de mult au încercat să revină româncele, greșelile și ratările incredibile le-au păstrat la distanță considerabilă de adversare. La pauză era 14-8 pentru Suedia.

Și nordicele au mai înscris o dată, imediat după reluare, ducând scorul la 15-8! Era, practic, diferența din minutul 12. Apoi, ca prin minune, româncele s-au trezit. Nu au mai luat gol vreme de 9 minute și au marcat de șase ori consecutiv.

Generația cu nervi tari

Căpitanul Andreea Popa a tras echipa după ea, portarul Diana Ciucă a fost din nou incredibilă între buturi, pivoții Marin și Jipa au muncit extrem de mult pe semicerc, luptându-se cu masivele jucătoare suedeze, iar în centru Moni Bărăbaș a dat alt ritm echipei României.

Suedezele nu au mai jucat la fel de eficient cu echipa României aflată permanent în presiune, iar "tricolorele" au egalat la 18. Adversarele s-au mai desprins o dată, la 20-18, dar aici, pentru ele, s-a încheiat partida.

România a marcat de șase ori consecutiv, terminând meciul en fanfare. A doua victorie în grupa C și urmează, practic, un meci fără miză, jocul cu Cehia, de duminică, ora 16:30, nemaicontând în ierarhia grupei. România termină pe primul loc și merge mai departe, putând să pregătească în liniște disputele cu Spania și Norvegia, probabil, din grupa principală.