SPORTURI  »  HANDBAL  »  REZULTATE LIGA NAȚIONALĂ DE HANDBAL MASCULIN

Revenire de senzație pentru HC Dobrogea Sud în meciul cu Dunărea Călărași + toate rezultatele etapei a 3-a din Liga Națională

Articol de - Publicat duminica, 23 septembrie 2018 19:50

Condusă cu 6 goluri diferență, pe teren propriu, de Dunărea Călărași, HC Dobrogea Sud Constanța a refăcut handicapul și a câștigat cu 27-26, într-un meci din etapa a 3-a din Liga Națională de handbal masculin.

HC Dobrogea Sud Constanța a avut mari emoții pentru a obține victoria în etapa a 3-a din Liga Zimbrilor. Elevii macedoneanului Zvonko Sundovski au tremurat serios și au câștigat în cele din urmă cu 27-26 în fața celor de la Dunărea Călărași.

Oaspeții au condus aproape pe toată durata partidei, au avut 16-11 la pauză și 17-11 în minutul 33. Constanța a egalat pentru prima dată în minutul 52, la 24-24!

Finalul i-a trădat însă pe oaspeți care parcă nu au mai făcut față presiunii. Călărașiul a avut atacul în ultimele 8 secunde, șansa de a egala la 27, dar nu a mai reușit acest lucru.

Tot în etapa a 3-a, Steaua a câștigat la Baia Mare în derby-ul tradițional cu Minaur: 34-32.

Celelalte rezultate: CSU Suceava-Dinamo 25-25, U Cluj Napoca-CSM București 19-31, CSM Bacău-CSM Focșani 23-27, CSM Făgăraș-Potaissa Turda 21-30, Poli Timișoara-CS HC Buzău 24-19.

CSM Focșani și CSM București sunt singurele echipe cu punctaj maxim după 3 etape. Urmează trei echipe care nu au cunoscut nici ele înfrângerea, având 7 puncte: Potaissa Turda, Steaua și Poli Timișoara.

Sunt și trei echipe care au 0 puncte acumulate, noi-promovatele CS HC Buzău, CS Universitatea Cluj, dar și CSM Făgăraș.

Vezi și: Înfrângere pentru Dinamo în al doilea meci din Liga Campionilor » "Câinii" au avut un avans de 4 goluri, dar s-au prăbușit în repriza secundă

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”