SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONAT MONDIAL / ROMÂNIA-SLOVACIA 23-28 (13-12)

România a fost învinsă de Slovacia în meciul decisiv, 23-28! «Dezintegraţi»

Articol de , - Publicat vineri, 23 ianuarie 2009 00:00

"Naţionala" României a clacat în meciul decisiv pentru calificarea în grupele principale

Un scenariu care se repetă deja obsedant în meciurile importante. Reprezentativa condusă de Aihan Omer avea nevoie de victorie aseară pentru a prinde ultimul loc calificant în grupele principale. Totul sau nimic. Ca şi în meciul contra Ungariei, în prima repriză am avut totul. Petrea a deschis scorul, dînde speranţe pentru o evoluţie mai penetrantă a interilor, apoi am reuşit să ne distanţăm. 6-3, 7-4, 8-5 şi chiar 10-6, diferenţă maximă înregistrată în minutul 18. :O Pîrîianu s-a bătut, ca de obicei, excelent pe semicerc, Stravrositu a avut cîteva momente de inspiraţie, iar Jurcă şi Petrea au găsit poarta cu aruncări tari. Pe final însă, slovacii au revenit şi prima parte s-a încheiat cu 13-12 în favoarea noastră.

Imediat după pauză, Martin Stranovsky, vedeta lui Ademar Leon, a egalat, parafînd parcă începutul căderii românilor. După ce adversarii s-au distanţat la două goluri şi au menţinut avansul graţie unei serii de cinci goluri ale lui Valo, totul s-a prăbuşit. :( Am mai egalat o dată şi atît. S-a ivit atunci faţa întunecată a echipei României. Pase greşite, aruncări nepregătite, faulturi neinspirate, ratări mai mari decît roata carului. O copie la indigo a finalului de meci cu maghiarii. Repriza a doua a adus nimicul şi elevii lui Omer vor juca pentru locurile 13-24, în Cupa Preşedintelui, un turneu de consolare care nu îi va putea consola în veci pe Pîrîianu, Stănescu, Ghionea şi ceilalţi. Revenirea la Mondiale, după 14 ani de absenţă, ne trimite acolo unde ierarhia n-are memorie.

Adrian Petrea a spart doar de 3 ori blocajul defensivei slovace

"Nu ştiu de ce cădem!"
George Buricea, extrema stînga a "naţionalei" României, a declarat imediat după meci că Slovacia a fost clar mai bună şi că a meritat victoria. "În prima repriză am fost peste ei, dar nu-mi explic de ce am căzut în partea a doua. Aşa s-a întîmplat şi cu Franţa, şi cu Ungaria. Nu e vorba de pregătire, fizic, stăm bine. Sîntem dezamăgiţi, ne doream să intrăm între primele 12 echipe, dar acum nu ne rămîne decît să luptăm pentru un loc mai bun în grupa 13-24", a declarat Buricea. Acesta a dezvăluit că antrenorul Aihan Omer nu-şi va da demisia. "Ne-a anunţat în vestiar că va pregăti «naţionala» pînă în preliminariile pentru Jocurile Olimpice din 2012", a încheiat Buricea.

Dezastru de la 9 metri
"Naţionala" României a fost net întrecută aseară de Slovacia, linia de 9 metri a "tricolorilor" fiind inexistentă. Petrea a avut un procentaj de numai 33 la sută, iar Jurcă doar 29! Echipa noastră a marcat doar 6 goluri de la 9 metri din 22 de acţiuni. În contrast, Slovacia a punctat de 10 ori de la 9 metri, Valo şi Kukucka neputînd fi opriţi de apărarea noastră. Eroul echipei României pînă acum, portarul Rudi Stănescu, nu a mai putut nici el face minuni, fiind net depăşit de oponentul său, slovacul Richard Stochl.