SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN / ROMÂNIA - SUEDIA 23-25

România a pierdut semifinala cu Suedia şi va juca azi doar pentru medaliile de bronz » FINAL

Articol de , - Publicat duminica, 19 decembrie 2010 00:00

Visul de a merge în premieră în ultimul act al Europenelor s-a spulberat. Talida Tolnai a făcut minuni în poartă, însă nu atîtea cît să compenseze erorile majore din atac

"Naţionala" României a pierdut ieri a doua semifinală europeană din istorie, la 10 ani distanţă de prima

Apărarea a funcţionat, nu şi atacul, ratările şi pasele greşite atîrnînd greu în bilanţul final

Ce emoţii! Ce tensiune! Cîte aşteptări! Un meci pentru istorie, atît pentru România, cît şi pentru Suedia. Istorie care se scrie oricum, dar în filele căreia se reţin doar succesele. Într-o sală din Herning gătită mai degrabă pentru cea de-a doua semifinală, Danemarca-Norvegia, protagonistele primeia au luptat cum au putut mai bine. Şi Suedia a avut ceva în plus. Atunci cînd a trebuit, în două-trei clipe-cheie.

Nordicele au condus din primul minut, avînd şi 4-1 (min. 5). A urmat o serie de reuşite Neagu-Stanca şi România a trecut în frunte cu 5-4. În continuare, meciul a curs strîns, cu avantaj cînd de o parte, cînd de alta, "tricolorele" avînd avans de două lungimi în două rînduri (9-7, apoi 10-8), pe care l-au pierdut însă repede. Cît timp aruncările Cristinei Neagu au nimerit ţinta, iar Ionela Stanca a dat randament ridicat pe semicerc, totul părea reglabil. Socoteli ce nu au mai ieşit în repriza a doua.

Cînd slăbiciunile ies la iveală
Atunci, Neagu a obosit, şi-a pierdut din clarviziune. Altcineva nu s-a mai încumetat să arunce puternic la poartă, Mika Brădeanu suplinind parţial prin acţiuni individuale abile. În tot acest timp însă, Talida Tolnai a apărat senzaţional, ţinînd vie speranţa. Aşa s-au născut cîteva contraatacuri şi faze rapide, finalizate de Ardean Elisei şi Nechita. În minutul 55, încă aveam un gol în faţă. Atunci a venit eliminarea pentru 2 minute a lui Tivadar şi totul s-a dat peste cap. Suedezele au avut mai mult sînge rece, au luat avantajul necesar şi nu l-au mai cedat pînă la finalul minutului 60. Nordicele vor juca azi, în premieră absolută, finala europeană. România rămîne să lupte pentru bronz.

"Ne-am temut de România. Era o echipă cu multă experienţă, dar apărarea noastră a făcut diferenţa. Am făcut istorie pentru Suedia"
Per Johansson, antrenor Suedia

44 la sută a fost procentul României de reuşită în partida cu Suedia, doar în jocul cu Rusia fiind unul mai slab pentru "tricolore"

4 goluri a reuşit România de la 9 metri din 21 de încercări, un procentaj de doar 19 la sută