SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2024

FOTO Iancu n-a putut să oprească prăbușirea „tricoloră” » România, învinsă clar de Austria în primul meci de la Campionatul European de handbal masculin! Ce urmează

Articol de - Publicat vineri, 12 ianuarie 2024 19:55 / Actualizat vineri, 12 ianuarie 2024 21:12

România a fost învinsă de Austria, scor 24-31, la debutul în grupa B de la Campionatul European de handbal masculin.

• Campionatul European de handbal masculin este programat între 10 și 28 ianuarie 2024, în Germania;
  • România face parte din grupa B la Campionatul European de handbal masculin. Adversare vor fi Austria, Croația și Spania;
  • Toate meciurile României de la Euro 2024 vor fi liveTEXT pe GSP.ro. Competiția este televizată pe Prima Sport și Digi Sport.

România părea să nu acuze tracul revenirii după 28 de ani la un Campionat European, nici un complex de inferioritate în fața unor adversari care ne bătuseră de două ori în campania preliminară.

România, învinsă de Spania în „sferturile” CE de polo masculin » Turneul nu s-a încheiat pentru „tricolori” + marele bonus obținut în Croația
CE de polo

România, eșec în primul meci de la Campionatul European de handbal masculin

Elevii lui Xavi Pascual s-au adaptat rapid ritmului impus de austrieci și au ținut aproape în prima repriză, în ciuda celor două cartonașe roșii primite de Cava și Negru.

La fel ca în meciurile de pregătire, cel mai bun om din tabăra „tricoloră” a fost portarul Ionuț Iancu. Stelistul a parat 9 aruncări în primele 30 de minute.

Linia de 9 metri a funcționat și ea la parametri optimi, Grigoraș și Buzle fiind „tunarii” de bază. La cabine s-a intrat cu un avantaj minim al austriecilor, scor 15-14.

Prăbușire totală pentru naționala lui Xavi Pascual

Partea secundă a început dezastruos și a continuat în aceeași notă. „Tricolorii” au fost depășiți din punct de vedere fizic, n-au mai avut luciditate în preajma semicercului advers și au marcat doar două goluri în primele 12 minute.

Intervențiile lui Iancu n-au fost suficiente pentru a oferi o doză de dramatism finalului.

Cel mai bun marcator al României a fost Demis Grigoraș, cu 6 goluri. Au mai punctat: Buzle (4), Stanciuc (4), Nistor (3), Cumpănici (2), Ilie (2), Rotaru (1), Dedu (1), Ghiță (1).

România pierde fără drept de apel partida de debut și se gândește cu groază la ce urmează. Duminică, de la ora 19:00, urmează duelul cu Spania, campioana europeană din 2018 și 2020.

min. 50: Xavi Pascual cere și ultimul timp de odihnă. 19-24
min. 47: Cumpănici vede o eliminare de două minute din cauza unei simulări. 19-22
min. 45: Gabriel Cumpănici înscrie din propria jumătate, în poarta goală. 18-20
min. 44: Stanciu profită de superioritatea numerică a României și înscrie printre picioarele portarului austriac. 17-20
min. 43: Călin Dedu ratează singur cu portarul, o poziție ideală, pe pivot. 16-20
min. 42: Ionuț Iancu este formidabil, dar insuficient. Xavi Pascual cere un time-out. 16-19

min. 40: Buzle aruncă sub bară, austriecii ratează dintr-o poziție bună. 17-19
min. 38: Ofensiva „tricolorilor” este lipsită total de inspirație. 15-18
min. 35: Grigoraș înscrie din inter dreapta. 15-18
min. 35: Acțiuni precipitate ale României, Austria se desprinde. 14-17
min. 32: Nistor irosește o aruncare de la 7 metri. 14-15
A început repriza secundă!

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din România - Austria, debutul la Campionatul European de handbal masculin

România - Austria, Campionatul European de handbal masculin / FOTO: Imago
+8 FOTO

Austria conduce cu 15-14 la pauză!
min. 30: Cumpănici scapă mingea în prima fază, apoi aruncă cu mult efect, din încheietură. Golul meciului! 14-15
min. 29: Încă un gol de la mare distanță reușit de Grigoraș. 13-14
min. 28: Gabriel Ilie înscrie din extremă, Iancu parează o nouă aruncare. 12-13
min. 27: Continuă meciul dintre Iancu și austrieci! 11-13
min. 26: Încă o „paradă” a lui Ionuț Iancu, de această dată cu piciorul. A ajuns la 7 intervenții în meci! 11-13
min. 25: Liviu Cava vede direct cartonașul roșu, pentru o intrare cu brațul la nivelul gâtului. Negru a fost și el eliminat într-o acțiune anterioară.11-13

min. 8: Iancu apără încă o dată, a treia „paradă”. Stanciuc egalează! 3-3
min. 7: Wagner, colosul din defensiva Austriei, este eliminat două minute. Buzle aruncă imparabil. 2-3

min. 6: Negru ratează iar dintr-o poziție bună, aruncare în bară. 1-3
min. 4: Ionuț Iancu apără formidabil! 1-2
min. 3: Demis Grigoraș înscrie cu o aruncare inteligentă, cu podeaua. 1-1
min. 2: Nicușor Negru își mărește unghiul, dar trage în picioarele portarului austriac. 0-1
A început partida! Austria are lovitura de start. Câteva mii de persoane urmăresc meciul live în sala din Mannheim.

România revine la un Campionat European de handbal masculin după o pauză de 28 de ani. Debutul este împotriva singurei adversare accesibile din grupă, Austria. Cele două s-au duelat în grupa preliminară. Austriecii s-au impus de fiecare dată, 36-32 și 35-30.

Casele de pariuri oferă o cotă de 500 România să câștige grupa B, una din care mai fac parte doi coloși, Spania și Croația.

Unde s-a jucat meciul dintre România și Austria

Meciurile grupei B de la Campionatul European de handbal masculin se vor desfășura în sala din Mannheim, un oraș german cu o populație de aproximativ 310.000 locuitori.

SAP Arena, sala unde vor juca „tricolorii”, are o capacitate de 14.500 de locuri. A fost inaugurată în septembrie 2005 și a costat 70 de milioane de euro.

+7 FOTO

Arena este casa uneia dintre cele mai bune echipe de handbal din Germania, Rhein-Neckar Lowen, campioana din 2016 și 2017, dar și a formației de hochei Adler Mannheim.

SAP Arena este a treia ca mărime din Germania, după Lanxess Arena (Koln) și Mercedes-Benz Arena (Berlin).

2 participăriare naționala României la Campionatul European, la primele două ediții, 1994 - locul 11 și 1996 - locul 9

Lotul României pentru Campionatul European de handbal masculin:

• Portari: Ionuț Iancu (Steaua), Dan Vasile (CSM Constanța)
  • Extreme: Nicușor Negru (Dinamo), Sabin Constantina (Steaua), Alex Tărâță (Steaua), Ionuț Nistor (CSM Constanța)
  • Pivoți: Călin Dedu (Dinamo), Robert Nagy (Minaur), Adrian Rotaru (CSM București)
  • Linia de 9 metri: Robert Militaru (Dinamo), Dan Racoțea (Dinamo), Andrei Drăgan (CSM Constanța), Gabriel Ilie (CSM Constanța), Daniel Stanciuc (Dinamo), Gabriel Cumpănici (Minaur), Cristi Ghiță (Turda), Marius Sadoveac (Poli Timișoara), Liviu Caba (CSM Constanța), Demis Grigoraș (Benfica), Andrei Buzle (Granollers).

VIDEO. Discursul lui Xavier Pascual, după calificarea României la EURO: „Nu înțeleg ce se întâmplă în această țară”

Insulele Feroe, debut remarcabil la Campionatul European de handbal masculin » A chinuit o națională cu pretenții
Euro 2024
Cum arată arena de 70 de milioane de euro unde România își joacă meciurile de la Campionatul European de handbal masculin