SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - POLONIA 28-24

România, ce descătușare! Nu se întâmplase asta de 14 turnee finale

România, ce descătușare! Nu se întâmplase asta de 14 turnee finale +16   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 05 decembrie 2020 18:39 / Actualizat sambata, 05 decembrie 2020 19:37

România a reușit să învingă Polonia, 28-24, după un meci de mare luptă, și s-a calificat în grupa pricipală la Campionatul European de Handbal Feminin.

Actuala ediție de Campionat European e prima la care România reușește să conducă abia după trei reprize, mai exact 108 minute, din 2006 încoace, când nu ne-am calificat la Euro. De-atunci au fost 14 ediții de turnee finale CM / CE, cu tot cu aceasta

Campionatul European de Handbal Feminin » România - Polonia 28-24

Condusă la pauză la 4 goluri de Polonia, România s-a chinuit în mare parte a meciului să ajungă adversarele pentru a obține victoria decisivă și calificarea în grupa principală.

Până în minutul 48, elevele lui Bogdan Burcea n-au condus pe tabelă. Asta nu se întâmplase nici în meciul cu Germania.

A fost doar a treia oară în ultimele 14 turnee finale (în 2006 nu ne-am calificat la Euro) când nu am reușit să conducem în primul meci. De data asta n-am făcut-o mai bine de 3 reprize.

România s-a descătușat la final și a învins la 4 goluri, 28-24.

Campionatul European 2020 - 108 minute (am condus în minutul 48 al meciului cu Polonia)

Campionatul Mondial 2019 - 62 minute (n-a condus în primul meci, cu Spania)

Campionatul European 2018 - 2 minute (am deschis scorul în primul meci, victorie cu Cehia)

Campionatul Mondial 2017 - 2 minute (am deschis scorul în primul meci, victorie cu Paraguay)

Campionatul European 2016 - 2 minute (am deschis scorul în primul meci, înfrângere cu Norvegia)

Campionatul Mondial 2015 - un minut (am deschis scorul în primul meci, victorie cu Puerto Rico)

Campionatul European 2014 - 61 minute (n-a condus în primul meci, cu Norvegia)

Campionatul Mondial 2013 - 6 minute (2-1 cu Tunisia în primul meci, câștigat de România)

Campionatul European 2012 - 6 minute (2-1 cu Rusia în primul meci, terminat la egalitate)

Campionatul Mondial 2011 - un minut (am deschis scorul cu Tunisia, meci câștigat)

Campionatul European 2010 - 8 minute (4-3 cu Spania în primul meci, câștigat de România)

Campionatul Mondial 2009 - un minut (am deschis scorul cu Chile, meci câștigat)

Campionatul European 2008 - 4 minute (am deschis scorul în primul meci, câștigat cu Ungaria)

Campionatul Mondial 2007 - 33 minute (China ne-a condus până după pauză, am reușit victoria)

Campionatul European 2006 - NU NE-AM CALIFICAT

România - Polonia 28-24. VIDEO + FOTO Repriză MAGICĂ a „tricolorelor”! România s-a calificat în faza grupelor principale

VIDEO Rezumatul meciului România - Polonia 28-24