SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - FRANȚA 17- 26

ROMÂNIA - FRANȚA 17-26 » FOTO + VIDEO Cu multe rezerve pe teren, România a fost învinsă clar de Franța, dar a câștigat grupa A de la Mondial » Cu cine ne duelăm în "optimi"

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2017 20:33

Franțuzoaicele au trecut de "tricolore" cu 26-17, la capătul unui meci dominat în totalitate de sportivele din Hexagon. Vezi AICI VIDEO de la meci!

• Fără Cristina Neagu și Eliza Buceschi, menajate, dar și cu o echipă presărată cu numeroase rezerve, România nu a rezistat atacurilor furibunde ale Franței, care avea nevoie de victorie.
  • România va întâlni Cehia în "optimile" Mondialului din Germania pe 11 decembrie, ora 18:30, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV Telekom Sport. Meciul se va disputa la Leipzig.

Ultimul meci din grupa A pentru România, cel cu Franța. Meciul care nu mai decidea nimic în ce privește "naționala" tricoloră. Lucrurile care mai erau de lămurit depindeau de disputa desfășurată în paralel, de la aceeași oră, între Ungaria și Cehia.

Cu o seară înainte, după victoria obținută cu sufletul la gură în fața Angolei, antrenorul Ambros Martin promisese că va odihni câteva dintre jucătoarele importante, care stătuseră multe minute pe teren. Și că va rula cât mai iute posibil din celelalte, oferindu-le prilej și responsabilitate.

Pentru Franța această confruntare avea miză: trebuia să obțină cele 2 puncte date la victorie pentru a avea un loc cât mai bun între primele 4. Era tot ce puteau face. În aceste condiții, relaxare și experiment pe de o parte, interes pentru izbândă de cealaltă, s-a căscat repede o prăpastie între echipe.

Tehnicianul iberic al României le-a lăsat pe bancă pe toată durata partidei pe Neagu și pe Buceschi, Ardean Elisei evoluând doar 4 minute. La început și pe Pintea sau Szucs au stat pe bancă, dar și-au găsit până la urmă locul în teren, una timp de 12 minute, cealaltă aproape 19. Udriștoiu a fost în formula de start, apoi însă a cedat locul foarte tinerei Berbece.

Mai legate pe final

În aceste condiții, responsabilitatea s-a împărțit diferit în comparație cu meciurile dinainte. Fără Neagu, care să coordoneze, impulsioneze și distribuie pase, să-și asume rolul de a ținti la poartă cu forță și precizie, trebuia făcut altceva. Trebuia suplinită cea care de multe ori rezolvă lucrurile de una singură. De asemenea, nu erau nici Elisei, temperament ardent, ambiție și răutate pozitivă, sau Buceschi, capabilă de acțiuni derutante, individuale. Experiența lor are rolul ei, iar acum lipsea.

Franțuzoaicele au speculat prezența vizibilă a acestor repere incerte. Din minutul 7, de când au egalat la 2, au prins viteză și s-au distanțat vertiginos pe tabelă. Până la 10 goluri pe finalul primei reprize.

Diferența s-a păstrat în mare parte a jumătății secunde, abia în ultimul sfert de oră parcă a dispărut din crisparea româncelor. Florianul a început să atace cu mai multă determinare poarta, ca și Dragut, Dumanska a scos câteva mingi și aspectul meciului s-a schimbat puțin.

Nu și numele învingătoarei, una emfatică, Franța, 26-17 în fața unei Românii care, în această formulă, abia leagă și împletește fire trainice pentru viitor.

39%
a fost procentajul execuțiilor reușite pentru România în meciul de aseară, de departe cel mai slab de până acum. Franța, a avut 59%

4 goluri
a marcat România de la linia de 9 metri, exact ca în meciul cu Paraguay. Cele mai multe, 8, le-a marcat de pe extreme

2 jucătoare
nu au fost folosite nici o secundă în meciul de aseară: Cristina Neagu și Eliza Buceschi. Neagu nu a fost trimisă nici măcar să execute aruncările de la 7 metri pentru a rămâne în cursa de golgeter

Pentru România, care s-a calificat în optimi de pe primul loc, urmează duelul cu Cehia, care a pierdut în fața Ungariei, scor 30-29 (Detalii AICI).

CLASAMENT GRUPA A

România - Franța 17-26 // Desfășurarea liveTEXT a partidei:

Final de meci la Trier, Franța câștigă cu 26-17!
min.59. Am intrat în ultimul minut de joc. "Suntem mândri de voi", răsună din pieptul sutelor de români prezenți în sala din Trier
min.57: România joacă bine pe final și marchează prin Tătar. Franțuzoaicele se repliază și marchează la faza imediat următoare
min.56: Încă un time-out solicitat de Ambros Martin, cu patru minute înainte de final
min.55: Cristina Zamfir Florianu marchează după o aruncare de toată frumusețea, reușind al cincilea său gol
min.55: Franța marchează pe contraatac și se distanțează la zece goluri
min.54: Laura Flippes marchează pentru Franța. Din nou diferență de nouă goluri, 23-14 pentru franțuzoaice
min.53. Ana-Maria Popa intră pe teren și marchează primul său gol din acest meci
min.52: Înscire și Franța, după o aruncare fulgerătoare de la distanță, la care Dumanska a rămas impasibilă
min.52: Cristina Laszlo înscrie și ea, reușind cel de-al doilea său gol din meci
min.51: România joacă mai bine în repriza secundă și înscrie din nou, de această dată înscriind Cristina Zamfir Florianu
min.49: După opt minute fără gol, Franța înscrie din nou și conduce cu 21-11
min.46: Surpriza plăcută Ana Maria Dragut înscrie din nou
min.45: A venit rândul lui Ambros Martin să întrerupă meciul pentru un time-out
min.44: România marchează în inferioritate numerică, prin Ana Maria Dragut. "Tricolorele", conduse în continuare cu zece goluri
min.42: Time-out solicitat de antrenorul Franței
min.41: Allison Pineau, una dintre vedetele Franței, marchează după o aruncare bombă de la 9 metri. Franțuzoaicele conduc cu 20-9
min.36: Eliminare de două minute pentru Gabriela Szucs. Franța înscrie de la șapte metri
min.35: Cristina Zamfir-Florianu marchează cel de-al treilea gol al partidei
min.32: Iulia Dumanska reușește o nouă intervenție superbă la un atac la Franței
min.32: Franța reușește primul gol al reprizei secunde și completează din nou diferența de 10 goluri
min.31: Marcăm primul gol al partidei. Ana Maria Dragut marchează superb de la distanță
min.30: Iulia Dumanska revine în poartă și blochează primul atac periculos al Franței din repriza secundă

A început repriza secundă

Pauză la Trier. "Tricolorele" sunt conduse cu 7-17
VIDEO cu cele mai tari faze din prima repriză
min.30: Franța înscrie din nou și intră cu un avantaj de 10 goluri la pauză
min.29: Cu doar câteva secunde înainte de pauză, Melinda Geiger înscrie
min 28: Două goluri într-un singur minut pentru Franța, care conduce cu un neverosimil 16-6
min.27: Încă un gol pentru Franța, venit de această dată de pe extremă. Franțuzoaicele conduc cu 14-6
min.26: Franța se distanțează din nou la șapte goluri după o reușită de la șapte metri
min. 25: Crina Pintea, masivul nostru pivot de 192 centimetri, înscrie primul său gol în meci
min. 24: Franța înscrie din nouă la capătul unui atac prelungit și conduce cu 12-5
min. 22: Franțuzoaicele continuă forcing-ul și de distanțează la șase goluri
min. 22: Golul Cristinei Laszlo e anihilat imediat de o nouă reușită a Franței.
min. 21: Franțuzoiacele mențin distanța de cinci goluri și conduc cu 9-4 după un nou gol
min.20: Time-out solicitat de antrenorul Franței. "Mai multă încredere în voi", e îndemnul venit de pe banca tehnică a României
min.19: Cristina Zamfir Florianu înscrie de la șapte metri, dar România e în continuare condusă, scor 4-8
min.17: Franțuzoaicele înscriu superb pe extremă și se distanțează din nou la cinci goluri. "Tricolorele", conduse cu 3-8
min.16: Marcăm primul gol după zece minute de "secetă" ofensivă. Cristina Zamfir Florianu înscrie de la șapte metri. Franța conduce cu 7-3
min.15: Franța se desprinde la cinci goluri după un gol marcat din lovitură de la șapte metri
min 13: Încă un gol încasat din România după o aruncare bombă de la 9 metri. Franța conduce cu 6-2, iar Ambros Martin cere time-out
min 12: Franțuzoaicele sunt mai prezente și înscriu din nou, conducând cu 5-2
min 11: După un început bun, în care au înscris de două ori, fetele lui Ambros Martin nu au reușit să mai marcheze. Fără Neagu, Elisei, Pintea sau Buceschi, "tricolorele" suferă pe faza de atac
min.9: Franța înscrie din nou și se distanțează pe tabelă
min.8: Melinda Geiger încasează deja a doua eliminare din meci. Franța înscrie și trece în avantaj
min.7: Franțuzoaicele marchează două goluri într-un singur minut. 2-2 după șapte minute de joc în cocheta sală din Trier
min.6: Conducem cu 2-0. Udriștioiu marchează al doilea gol al "tricolorelor"
min.5: Rezistăm fără gol primit după primele cinci minute! Denisa Dedu blochează senzațional un atac al adversarelor. Un singur gol marcat după primele cinci minute și 35 de secunde!
min.2: Aruncare de la șapte metri ratată de franțuzoaice
min.2: Melinda Geiger e eliminată două minute după un fault. Iulia Dumanska se resimte după o minge primită în abdomen din câțitva metri
min.1: Lovitură de la șapte metri pentru România. Udriștoiu marchează primul gol al partidei. Conducem cu 1-0!
A început partida de la Trier!
Jucătoarele lui Ambros Martin au ieșit la încălzirea de dinainte de meci. Cristina Neagu și Eliza Buceschi nu sunt prezente la încălzirea "tricolorelor", ceea ce înseamnă că nu vor evolua niciun minut în partida din această seară.