SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA

O „tricoloră” exponențială, out pentru meciul Polonia - România de la CM de handbal

Crina Pintea, pivotul echipei naționale, s-a accidentat în victoria cu Japonia, scor 32-28, de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Articol de - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 11:38 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 12:09

Jucătoarea de la CSM București va rata partida cu Polonia, ultima din grupa principală pentru România înainte de ieșirea din competiție. Duelul cu polonezele are loc pe 11 decembrie, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro.

WOW! Cine e handbalista-fotomodel care rupe plasele la Campionatul Mondial: locul 2 în clasamentul marcatoarelor
CM feminin

După ce Cristina Neagu, vedeta echipei, a ratat 4 din 5 meciuri din cauza unei accidentări, la partida cu Polonia selecționerul Florentin Pera nu se va putea baza pe Pintea, potrivit sport.ro.

Cu un egal sau o remiză cu Polonia, „tricolorele” vor încheia grupa pe locul 3. Asta înseamnă că în ierarhia finală a turneului se vor clasa între locurile 9-12.

România, eliminată de la CM de handbal

România a învins Japonia, scor 32-28, a ajuns la 4 puncte în grupa principală 3, dar insuficient pentru a merge mai departe. Danemarca s-a distrat cu Polonia, scor 32-22, și i se alătură Germaniei în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin.

Scenariul miraculos prin care România spera să se califice în sferturile de finală nu s-a împlinit. Țara-gazdă Danemarca n-a mai repetat jocul slab din fața Japoniei și a spulberat-o pe Polonia.

Nordicele nu și-au încheiat misiunea în Grupa Principală 3. Luni, de la ora 21:30, trebuie să învingă reprezentativa Germaniei pentru a-și asigura prima poziție. Nemțoaicele au victorii pe linie la actualul turneu.

Clasamentul actualizat în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal: