SPORTURI  »  HANDBAL  »  GF WORLD CUP / ROMÂNIA - RUSIA 32-24

România, instrucţie cu Rusia!

Articol de - Publicat joi, 23 septembrie 2010 00:00

După campioana olimpică, româncele au învins şi campioana mondială, Rusia, la capătul unei evoluţii încîntătoare


"Naţionala" României merge ceas la Cupa Mondială din Danemarca, turneul amical la care participă an de an cele mai bune echipe din lume.

După ce marţi seara "tricolorele" au învins cu 21-20 Norvegia, campioana olimpică, ieri a venit rîndul Rusiei, campioana mondială. Echipa temutului Evgheni Trefilov a fost umilită de românce, care au scăpat de complexul pe care-l aveau în faţa campioanelor. Apărarea a dus greul în faţa rusoaicelor, trioul Amariei-Brădeanu-Neagu fiind practic de netrecut. Portarul Talida Tolnai a făcut şi ea unul dintre cele mai bune meciuri ale sale. În prima repriză, goal-keeperul Oltchimului a avut un procentaj fabulos, de 85 la sută, luînd un singur gol în 11 minute!

În ofensivă, "tricolorele" au jucat mult mai exact decît în partida cu Norvegia, depăşind în viteză masiva apărare rusească. Amariei, Elisei, Neagu au marcat gol după gol şi la pauză România avea deja şase goluri avans: 15-9. Trefilov a schimbat, şi-a certat aspru elevele, a transpirat pe marginea terenului, dar degeaba. Şi în repriza a doua tot România a făcut spectacol. Scorul a căpătat proporţii, România desprinzîndu-se la zece goluri în minutul 47: 25-15. Radu Voina l-a cruţat însă pe Trefilov şi a schimbat echipa, trimiţînd în teren jucătoarele care jucaseră mai puţin. Chiar şi aşa, România a cîştigat la final cu 32-24, cea mai categorică victorie în faţa campioanei mondiale din ultimii 20 de ani!


România 32 (15)
Neagu 6, Amariei 5, Elisei 4, Geiger 3, Nechita 3, Moldovan 3, Manea 2, Paraschiv 2, Chintoan 2, Ţăcălie 2. Antrenor: Radu Voina
Rusia 24 (9)
Sen 7, Davîdenko 6, Cernoivanenko 3, Koroleva 2, Levina 2, Gorşenina 2, Gruzdeva 1, Lavreniuk 1. Antrenor: Evgheni Trefilov


Director tehnic nou
Narcisa Lecuşanu, fostul centru al Oltchimului şi al "naţionalei" României, a debutat în noua sa funcţie din cadrul Federaţiei Române de Handbal cu prilejul GF World Cup de la Aarhus. Lecuşanu e noul director tehnic şi urmează să se ocupe de loturile naţionale feminine ale României. "Sînt bucuroasă că am debutat cu dreptul şi că fetele au jucat extraordinar", a declarat Narcisa, care s-a pozat cu mascota competiţiei din Danemarca.


"Plăcere diabolică de a juca!"

Radu Voina spune că nu se aştepta la o victorie categorică în faţa Rusiei

- Domnule Radu Voina, după Norvegia, aţi bătut Rusia categoric. Vă aşteptaţi?
- Nu credeam că învingem chiar la opt goluri. Fetele joacă însă cu o plăcere diabolică. E o dispoziţie generală extraordinară, tonus, sper să le ţină Dumnezeu aşa.

- Apărarea a dus greul şi în faţa Rusiei?
- Fără îndoială. Mobilizarea fetelor e excelentă, vorbesc, comunică, se încurajează. Acesta e marele cîştig.

- Aţi vorbit cu Trefilov după meci?
- Nu, m-a felicitat şi atît. Era trist. Nu-i uşor să pierzi două meciuri la rînd, mai ales cînd eşti campion mondial. Stătea resemnat pe bancă, dar, cum se spune, mai bine să plîngă mama lor decît mama noastră. De cîte ori am pierdut şi noi în faţa Rusiei, a mai venit şi rîndul nostru.

- Puteţi să le menţineţi pe fete concentrate pînă la final?
- Sper. Urmează partida cu Suedia, o echipă care joacă un handbal frumos, stilul nordic. Vom juca numai la victorie. În plus e o şansă de a ne testa forţele cu o altă formaţie înainte de Europene

După campioana olimpică, româncele au învins şi campioana mondială, Rusia, la capătul unei evoluţii încîntătoare

"Naţionala" României merge ceas la Cupa Mondială din Danemarca, turneul amical la care participă an de an cele mai bune echipe din lume.

După ce marţi seara "tricolorele" au învins cu 21-20 Norvegia, campioana olimpică, ieri a venit rîndul Rusiei, campioana mondială. Echipa temutului Evgheni Trefilov a fost umilită de românce, care au scăpat de complexul pe care-l aveau în faţa campioanelor. Apărarea a dus greul în faţa rusoaicelor, trioul Amariei-Brădeanu-Neagu fiind practic de netrecut. Portarul Talida Tolnai a făcut şi ea unul dintre cele mai bune meciuri ale sale. În prima repriză, goal-keeperul Oltchimului a avut un procentaj fabulos, de 85 la sută, luînd un singur gol în 11 minute!

În ofensivă, "tricolorele" au jucat mult mai exact decît în partida cu Norvegia, depăşind în viteză masiva apărare rusească. Amariei, Elisei, Neagu au marcat gol după gol şi la pauză România avea deja şase goluri avans: 15-9. Trefilov a schimbat, şi-a certat aspru elevele, a transpirat pe marginea terenului, dar degeaba. Şi în repriza a doua tot România a făcut spectacol. Scorul a căpătat proporţii, România desprinzîndu-se la zece goluri în minutul 47: 25-15. Radu Voina l-a cruţat însă pe Trefilov şi a schimbat echipa, trimiţînd în teren jucătoarele care jucaseră mai puţin. Chiar şi aşa, România a cîştigat la final cu 32-24, cea mai categorică victorie în faţa campioanei mondiale din ultimii 20 de ani!

România 32 (15)
Neagu 6, Amariei 5, Elisei 4, Geiger 3, Nechita 3, Moldovan 3, Manea 2, Paraschiv 2, Chintoan 2, Ţăcălie 2. Antrenor: Radu Voina
Rusia 24 (9)
Sen 7, Davîdenko 6, Cernoivanenko 3, Koroleva 2, Levina 2, Gorşenina 2, Gruzdeva 1, Lavreniuk 1. Antrenor: Evgheni Trefilov

Director tehnic nou
Narcisa Lecuşanu, fostul centru al Oltchimului şi al "naţionalei" României, a debutat în noua sa funcţie din cadrul Federaţiei Române de Handbal cu prilejul GF World Cup de la Aarhus. Lecuşanu e noul director tehnic şi urmează să se ocupe de loturile naţionale feminine ale României. "Sînt bucuroasă că am debutat cu dreptul şi că fetele au jucat extraordinar", a declarat Narcisa, care s-a pozat cu mascota competiţiei din Danemarca.

"Plăcere diabolică de a juca!"

Radu Voina spune că nu se aştepta la o victorie categorică în faţa Rusiei

- Domnule Radu Voina, după Norvegia, aţi bătut Rusia categoric. Vă aşteptaţi?
- Nu credeam că învingem chiar la opt goluri. Fetele joacă însă cu o plăcere diabolică. E o dispoziţie generală extraordinară, tonus, sper să le ţină Dumnezeu aşa.

- Apărarea a dus greul şi în faţa Rusiei?
- Fără îndoială. Mobilizarea fetelor e excelentă, vorbesc, comunică, se încurajează. Acesta e marele cîştig.

- Aţi vorbit cu Trefilov după meci?
- Nu, m-a felicitat şi atît. Era trist. Nu-i uşor să pierzi două meciuri la rînd, mai ales cînd eşti campion mondial. Stătea resemnat pe bancă, dar, cum se spune, mai bine să plîngă mama lor decît mama noastră. De cîte ori am pierdut şi noi în faţa Rusiei, a mai venit şi rîndul nostru.

- Puteţi să le menţineţi pe fete concentrate pînă la final?
- Sper. Urmează partida cu Suedia, o echipă care joacă un handbal frumos, stilul nordic. Vom juca numai la victorie. În plus e o şansă de a ne testa forţele cu o altă formaţie înainte de Europene

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
durden
durden  •  23 Septembrie 2010, 13:15

superb!bravo fetelor,felicitari!!ca de obicei,astfel de victorii trec aproape neobservate in presa,care e ocupata sa afle daca becali a mancat omleta sau un ou ochi de dimineata...fiti puternice in continuare!Hai Romania!!

handbalvolei
handbalvolei  •  23 Septembrie 2010, 10:06

handbalvolei.ro ultimile stiri, livescore, cronici, interviuri, transferuri....adica totul despre handbal si volei

lupis
lupis  •  23 Septembrie 2010, 07:25

Bravo fetelor. Continuati tot asa.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează