SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - IRAN 39-11

UPDATE Oana Borș dezvăluie cum se simte după accidentarea din meciul cu Iran: „Naționala merită tot efortul și toate chestiile grele”

Oana Borș a părăsit parchetul pe targă în minutul 19 al meciului România - Iran. +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 decembrie 2021 12:30 / Actualizat sambata, 04 decembrie 2021 15:33

Oana Borș (18 ani, extremă dreapta), jucătoarea României care a părăsit parchetul pe targă în minutul 19 al meciului cu Iran, scor final 39-11, a dezvăluit în această dimineață că starea ei este una bună.

În această dimineață, Federația Română de Handbal a publicat un videoclip scurt, cu primele declarații publice ale Oanei Borș după accidentarea suferită vineri. Extrema de la Baia Mare spune că se simte bine, dar că așteaptă să efectueze un RMN pentru a se asigura că nu se confruntă cu probleme serioase.

Oana Borș: „Am dureri, dar sunt bine”

„Mă simt mai bine. Sunt niște dureri, dar sunt foarte bine. Nu mai țin minte ce s-a întâmplat, m-am trezit pe jos, cu dureri. Nu știu ce s-a întâmplat. Am mers la spital, mi-au făcut o radiografie, au zis că oasele sunt OK, dar aștept să fac un RMN.

E frustrarea aia după accidentare, știam că pot dovedi ceva, dar nu mai ajung să fac asta. Pentru a juca la națională merită tot efortul și toate chestiile grele”, a transmis jucătoarea de la Minaur Baia Mare.

Primele declarații ale Oanei Borș după accidentarea de ieri, din partida contra Iranului. #FRH

Publicată de FRH - Federația Română de Handbal pe Sâmbătă, 4 decembrie 2021

Oana Borș, accidentată în România - Iran

Vineri, în România - Iran, Oana Borș a marcat pe un contraatac primul ei gol la națională, însă a avut mare ghinion, iar genunchiul drept i-a cedat în momentul aterizării.

Jucătoarea de la Minaur Baia Mare a început să strige de durere și în minutul 19 a fost transportată în afara terenului, pe targă. Și celelalte jucătoare ale României au privit momentul cu lacrimi în ochi.

+2 FOTO

Îngrijorarea instantă a fost că e vorba despre probleme cu ligamentele. Pentru a o înlocui pe Oana, a fost chemată de urgență Alexandra Badea.

Borș e cea mai tânără jucătoare deplasată de România la Campionatul Mondial din Spania.

Din păcate, am avut o accidentare majoră a unei jucătoare care a și marcat primul ei gol la națională. Cred că a plătit un preț prea mare pentru asta. A plecat deja la spital, dar din experiența noastră, asemenea momente nu se termină cu ceva norocos, așa că trebuie să ne așteptăm la ce e mai rău sau să ne pregătim pentru ce e mai bun.

Gândul nostru este acum să fim alături de Oana Borș, îi dorim tot binele și suntem alături de ea.

201113

Programul de azi la Mondialul de handbal: 8 meciuri pe afiș, cu Danemarca, Spania și China în acțiune

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”