SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - MUNTENEGRU 34-35

VIDEO + FOTO România - Muntenegru 34-35. „Tricolorele” pierd dramatic și ratează șansa la semifinalele Europeanului de handbal

România - Muntenegru » Meci decisiv pentru „tricolore” la Campionatul European de handbal! Victoria e singura opțiune Foto: Raed Krishan +27   FOTO

Articol de - Publicat marti, 15 noiembrie 2022 20:39 / Actualizat marti, 15 noiembrie 2022 21:25

România a fost învinsă de Muntenegru, 34-35, în grupa principală a Campionatului European de Handbal feminin.

• Muntenegru se califică în semifinale, iar România mai poate spera doar la locurile 5-6
  • România - Germania se joacă miercuri, de la 16:30

România era la mâna ei pentru a se califica în semifinalele Campionatului European. O victorie cu Muntenegru și una cu Germania duceau naționala lui Pera între cele mai bune 4 echipe ale turneului final. Dar „tricolorele” au pierdut dramatic cu Muntenegru, 34-35, la capătul unui meci foarte bun, iar acum mai pot spera doar la locurile 5-6.

Muntenegru a început mai bine meciul, iar România a alergat mereu după egalare. De la 9-11 și cu o Cristina Neagu într-o formă excelentă, România a preluat conducerea. După mai multe intervenții salvatoare ale Yuliei Dumanska, România a avut și un avans de două goluri, 14-12, dar scorul la pauză a fost egal, 18-18.

9 goluria marcat Cristina Neagu, cele mai multe

România, înfrângere dramatică împotriva Muntenegrului

După pauză, jocul a continuat să fie echilibrat, iar de la 22-22, Muntenegru a trecut în avantaj. Pe final, „tricolorele” nu au putut ține pasul.

+23 FOTO

Muntenegrencele au avut în ultimele minute un avans de 3 goluri, 30-33, iar jucătoarele lui Pera nu au mai avut forța și timpul să egaleze. România pierde, 34-35, iar Muntenegru merge în semifinale.

Clasamentul în grupa României

Rezumatul VIDEO al meciului România - Muntenegru:

FINAL » România - Muntenegru 34-35

min. 60: Final de meci. România - Muntenegru 34-35

min. 58: Momente dramatice la Skopje. După o ce a căzut prost, Sonia Seraficeanu a fost scoasă pe brațe de colegele ei. Lovită în cădere de româncă, Rajcevic are nevoie de intervenția medicilor. Aceasta părăsește sala pe targă, ținându-se cu mâna de cap

+23 FOTO

min. 55: Muntenegru are un avans de 3 goluri, 30-33

Florentin Pera primește cartonaș galben pentru proteste

min. 51: România - Muntenegru 29-29. Grbic marchează un gol spectaculos

min. 48: România e din nou în avantaj, 27-26. Cristina Neagu a marcat de la 7 metri

min. 47: România joacă în superioritate numerică

min. 45: România egalează. Mai sunt 15 minute până la finalul meciului. România are nevoie de victorie pentru a mai spera la semifinale

min. 44: Muntenegru are un avantaj de 2 goluri, 22-24

„Fiți mai liniștite. Și să nu mai primit gol din centru. Stați compacte”, a spus Florentin Pera.

min. 40. România are din nou un om în minus, după eliminarea Elizei Buceschi

min. 39: Muntenegru egalează. Radicevic a marcat de la mare distanță, în poarta goală

min. 37: Crina Pintea este eliminată pentru a doua oară

min.32: România trece în avantaj, grație unul gol marcat de Cristina Neagu. După gol, Muntenegru a repus rapid mingea în joc, dar Dumanska a avut o intervenție salvatoare

min. 31: România are două jucătoare în minus

min. 31: A început repriza a doua. Buceschi înscrie primul gol și aduce România în avantaj!

6 goluria marcat Cristina Neagu în prima repriză, cele mai multe

min. 30: Pauză, România - Muntenegru 18-18

min. 30: România trece în avantaj, după două goluri marcate de Dindiligan

min. 29: După mai multe ratări ale României, Muntenegru trece din nou în avantaj

min. 25: Dumanska are o intervenție salvatoare, respingând mingea într-un duel unu contra unu cu Radicevic

min. 21: România are avantaj de două goluri. După o intervenție excelentă a Yuliei Dumanska, Eliza Buceschi a marcat

min. 20: Cristina Neagu a avut o nouă reacție dură la adresa arbitrelor din Austria: „Nu mai suport asemenea arbitraj”

min. 19: Lorena Ostase este eliminată 2 minute. Florentin Pere protestează ironic de pe bancă, fiind nemulțumit de decizie

min. 18: România este pentru prima dată în avantaj.

min. 17: România egalează, după o finalizare excelentă a Lorenei Ostase

min.15: Pristăviță marchează după un contraatac perfect. 10-11

min. 15: Bazaliu a pătruns excelent, dar aruncare ei a fost blocată de portarul advers

min. 13: Cristina Neagu marchează pentru 9-9, dar golul este anulat pentru un fault în atac. Cristina Neagu și Florentin Pera protestează vehement. Selecționerul a fost calmat cu greu de secunzi

min. 10: România egalează. Muntenegru joacă cu o jucătoare în minus

100de fani români sunt în tribunele arenei din Skopje. Muntenegru are parte de susținerea a aproximativ 600 de fani

min. 9: Crina Pintea face 6-6, după un contraatac perfect

min. 8: Cristina Neagu duce scorul la 4-6, după o aruncare de la 7 metri. A ajuns la 290 de goluri la turneele finale

Corespondentul GSP din Skopje transmite că „tricolorele” au fost huiduite copios de fanii adverși, încă din primul minut

min. 7: Time-out cerut de România. „Să fiți mai grupate în zona mingii. Fiți mai grupate, nu lăsați culoare. În atac dați drumul la minge pentru că nu sunt rapide și avem culoare”, a fost mesajul lui Pera.

min.7: Brnovic face 6-3, după o forțare în atac

min. 6: Daciana Hossu are o intervenție excelentă și România are șansa să reducă din diferență

min. 5: Buceschi marchează primul gol, după o pătrundere excelentă

min. 4: Cristina Neagu reduce din diferență. A marcat al doilea gol din meci

min. 3: Muntenegru se desprinde la două goluri. După ce aruncarea lui Tănăsie a fost respinsă, Brnovic a marcat pe contraatac

min. 2: Muntenegru marchează prima. Radicevic a transformat o aruncare de la 7 metri

min. 1: A început meciul. Muntenegru are primul atac

VIDEO Trimisul GSP la Europeanul de Handbal oferă cele mai noi detalii înainte de România - Muntenegru

Bianca Bazaliu, copleșită după ce a adus victoria României la European: „Atâtea mesaje și story-uri... le mulțumesc tuturor!”

Ce au declarat Florentin Pera și Ana Maria Tănăsie înainte de România - Muntenegru + Imagini de la antrenamentul „tricolorelor”