SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DE HANDBAL

ROMÂNIA - RUSIA 18-27, CORESPONDENȚĂ DIN JAPONIA // Ambros Martin, la revederea cu Neagu și compania: „Ăsta e un lucru care m-a făcut fericit”

Articol de , - Publicat duminica, 08 decembrie 2019 09:51

România a pierdut meciul cu Rusia, scor 18-27, primul din faza grupelor principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia, și nu mai are șanse la medalii. Ambros Martin a fost adversarul României, după ce acum un an ne ajuta să ajungem în semifinalele Campionatului European.

• România - Suedia (marți, ora 13:30) și România Japonia (miercuri, ora 11:00) sunt celelalte partide pe care le avem de disputat în Main Round;
  • GSP e singura redacție din România care a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Dan Udrea și Cristi Preda (foto) transmit de la fața locului detalii.

După meci, Ambros şi-a început speech-ul direct cu referire la România: „Vreau să felicit România. M-am bucurat sincer şi foarte tare pentru că s-a calificat în grupa principală. Mi-a produs fericire şi de aici înainte le doresc fetelor tot norocul din lume şi tot ceea ce au nevoie pentru a reuşi”. Apoi, ibericul a explicat cum a câştigat ieri, deşi în prima repriză Rusia a fost ţinută în şah.

„Cheia acestui meci a fost răbdarea pe care am avut-o. România ne-a pus sub presiune 40 de minute, în prima repriză am avut probleme, nu reuşeam să marcăm. Le-am zis la pauză că dacă vom păstra acelaşi nivel în defensivă, sigur va veni şi momentul în care ne vom debloca în atac. Am mărit ritmul în ofensivă, am plecat apoi bine şi pe contraatac şi cred că aşa s-a decis partida”, a spus Ambros.

„Am mai adăugat două puncte în clasament în drumul nostru spre semifinale, dar acest meci a fost un test foarte dur, care ne va ajuta mult la acest Mondial”- Ambros Martin

0 înfrângeri are Rusia de când a fost preluată de Ambros Martin, vara acestui an, perioadă în care a avut 11 meciuri, 11 victorii, 6 dintre ele la acest Mondial