SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DIN JAPONIA

ROMÂNIA - RUSIA 18-27 // Două treimi am fost lei, restul, mieluşei! România s-a prăbușit după 40 de minute fantastice

Articol de , - Publicat duminica, 08 decembrie 2019 08:23

România a pierdut meciul cu Rusia, scor 18-27, primul din faza grupelor principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia, și nu mai are șanse la medalii.

• România - Suedia (marți, ora 13:30) și România - Japonia (miercuri, ora 11:00) sunt celelalte partide pe care le avem de disputat în Main Round;
  • GSP e singura redacție din România care a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Dan Udrea și Cristi Preda (foto) transmit de la fața locului detalii.

România a avut 40 de minute fantastice, perioadă în care a chinuit teribil Rusia, apoi s-a prăbuşit, iar lipsa exerienţei şi a prospeţimii fizice ne-au făcut să pierdem clar.

Parcă e prea puţin timp de pauză după epuizantul meci cu Ungaria. Ne-a luat toată energia acea partidă care ne-a dus în Main Round, dar calificarea şi mândria de a juca împotriva echipelor de top trebuie să ne ţină în picioare.

Start echilibrat

Şi trebuie să ne duelăm cu Rusia, marea Rusie, care după ce Franţa a fost eliminată, iar Norvegia bătută de Olanda, a devenit principala favorită la cucerirea trofeului. Trebuie să găsim resurse pentru a arăta bine fiindcă handbal am arătat că ştim din plin.

Startul meciului n-are un nivel deosebit. Ne apărăm bine, facem faţă atacurilor Rusiei, care n-au însă nici măcar un sfert din viteza Spaniei sau a Ungariei. Stăm aproape pe tabelă, ba chiar şi conduce cu 3-2, dar doar pentru vreo secunde.

Strategia 7 contra 6 se întoarce împotriva noastră

La 3-3 apelăm din nou la atacuri 7 contra 6, însă defesiva rusoaicelor e greu de bătut. Şi cum riscul la o asemenea strategie e să iei goluri din poartă în poartă, fix acest lucru păţim. O dată, de două ori, de trei ori! În atac, Neagu e pusă centru, ceea ce îi creează dezavantajul de a-şi lua elan şi detentă. Se face 9-4 pentru Rusia şi începem să ne temem că va fi rău.

8 minute şi 45 de secundela rând a avut România fără gol marcat între minutele 8 şi 17

Totuşi, presiunea nu e atât de mare. Nu jucăm cu sabia desupra capului, aşa cum a fost meciul cu Ungaria. Şi acest lucru se vede, nu punem genunchiul în podea şi începem munca de recuperare.

Trimitem Rusia la podea în final de repriză

Neagu transformă două aruncări de la 7 metri, după care ne apărăm fabulos la spiriduşul Vyachireva. Rusoiaca nu-şi găseşte culoarele, face 3-4 forţări în atac, iar Pristăviţă, ușă inter stânga, continuă magia din partida cu maghiarele. De la 6-10 facem 9-10, iar în ultima secundă a reprizei egalăm.

8 minutea avut Rusia în finalul primei reprize fără gol marcat în poarta României

Moment psihologic la 15-15

La pauză nu ne pierdem concentrarea. Suntem în meci, suntem lângă Rusia şi îi facem viaţa grea. E primul meci la acest Mondial pentru trupa lui Ambros Martin în care are probleme şi suferă.

Dedu începe repriza fantastic, are 3 parade bune, marchează şi un gol din poartă în poartă. E 15-15, scor la care arbitrele argentiniene ne scot o minge din poartă, doar ele văd forţare la Pintea şi, în loc să trecem în avantaj, Rusia face 17-15.

Ryde cere time-out, simte că parcă elevele sale sunt obosite, dar nu rezolvă nimic. E 16-21 şi ne va fi imposibil să revenim fiindcă Rusia are pe lângă valoare şi extrem de multă experienţă la acest nivel. Ne prăbuşim în ultimul sfert de oră şi plătim scump. Sunt deja 8 goluri diferenţă. Meciul e jucat, să vedem ce mai putem salva pe final de partidă.

8 goluri consecutivene-a marcat Rusia între minutele 44 şi 54

Nu mai marcăm şi fiindcă portarul Rusiei trage efectiv fermoarul între buturile sale.

Adversarele îşi permit să joace şi pentru public, fac şi aeriene. În fine, dăm gol, fiindcă lui Ambros Martin i s-a făcut milă de fosta lui echipă şi a scos-o din poartă pe Sedoykina.

Ryde își dă seama că nu se mai poate face nimic şi o retrage pe bancă pe Neagu. Mai avem două meciuri importante în următoarele 3 zile, cu Suedia şi Japonia, iar dacă le vom câştiga putem spera să terminăm în primele 8 sau 6 la Mondial. Până la urmă, rămânem cu 40 de minute în care am fost la nivelul Rusiei, dar şi cu ultimele 20, care ne-au adus aminte de startul complet ratat al acestui turneu final, umilinţa cu Spania.

FINAL » România - Rusia 18-27

min. 60: Ostase obține o lovitură de la 7 metri. Seraficeanu execută sigur. 18-26

min. 56: în sfârșit! Ostase marchează de pe pivot și întrerupe seria de 7 goluri consecutive a Rusiei. 17-25

min. 54: Ambros Martin cere timp de odihnă. Schema le iese perfect. Succesiva duce mingea în extrema stângă, iar aruncarea se oprește în vinclu. 16-25

min. 50: România nu a mai marcat de peste 6 minute. 16-23

min. 47: Sedoykina înscrie din nou din poartă în poartă. Este al treilea gol al portăriței din Rusia. Neagu forțează o aruncare, dar e blocată. 16-21

+6 FOTO

min. 44: Seraficeanu marchează primul gol din extrema stângă. Vyakhireva dă replica. 16-18

min. 44: Vyakhireva ia jocul pe cont propriu. O depășește pe Neagu, care încearcă să evite o eliminare, și marchează la colțul scurt. Tomas Ryde cere time-out. 15-17

min. 41: Denisa Dedu înscrie din poartă în poartă. 15-15

min. 40: Fomina punctează pe contraatac. Dache obține o lovitură de la 7 metri și eliminare de două minute pentru Makeeva. Neagu ajunge la 22 de goluri din 22 de aruncări de la 7 metri la acest Mondial. 14-15

min. 38: Florica ajunge pe pivot și marchează un gol norocos. Din cădere, împinge mingea pe sub portărița adversă. 13-12

min. 37: Denisa Dedu apără din postură de 1 la 1 cu Anna Sen. 12-12

min. 35: Polocoșer aruncă de pe picioare, prin evitare, și egalează. Frolova nu nimerește poarta la acțiunea următoare. 12-12

min. 34: Makeeva înscrie la capătul unei combinații rapide. 11-12

min. 31: Cristina Neagu înscrie cu o lovitură marcă înregistrată, în vinclu, de la 9 metri. 11-10

A început repriza secundă. Atacăm în superioritate.

min. 30: Pristăviță pătrunde în ultimele două secunde și marchează deși a fost împinsă clar de Makeeva. Egalitate la pauză. 10-10

min. 29: Anna Sen aruncă de pe picioare. Denisa Dedu prinde mingea. Frolova, centrul rusoaicelor, primește o eliminare de două minute. Neagu aruncă în bară. Recuperăm, dar lobul încercat de Pristăviță este ghicit de portăriță. 9-10

min. 28: Ambros Martin cere timp de odihnă. 9-10

min. 25: Ostase marchează de pe pivot. Polocoșer este eliminată două minute.  Denisa Dedu respinge o aruncare deviată. 9-10

min. 24: Pristăviță e mai norocoasă. Aruncă din prejma propriului semicerc. Mingea se duce din bară în plasă. 8-10

min. 23: Rusoaicele forțează în atac. Perianu vrea să le surprindă cu o aruncare din propria jumătate, dar nimerește doar bara. 7-10

min. 22: Florica obține o nouă aruncare de penalizare. Managarova este și ea eliminată două minute, iar Neagu nu ratează. 7-10

min. 21: Cristina Neagu transformă prima lovitură de la 7 metri de astăzi. Anna Sen este eliminată două minute. 6-9

min. 20: Cristina Neagu pasează inteligent pe pivot pentru Crina Pintea. Jucătoarea de la CSM București înscrie. Denisa Dedu apără la acțiunea următoare. 5-9

min. 18: Vyakhireva iese din nou la rampă și ajunge la 3 goluri. S-a înălțat superb și a prins apărarea adversă pe picior greșit. 4-9

min. 16: Primim două simple, în poarta lăsată goală de strategia lui Ryde, din partea portăriței adverse. Vizitiu intră și micșorează diferența cu o aruncare spectaculoasă. 4-7

min. 15: Perianu forțează în atac. Frolova transformă o lovitură de la 7 metri. 3-5

min. 11: Tomas Ryde cere time-out! Selecționerul României nu vrea să le permită adversarelor să se distanțeze. 3-4

min. 7: Gabriela Perianu e plină de încredere. Pătrunde și aruncă printre picioarele portăriței. Primim gol imediat pe repunere. 3-3

min. 5: Vyakhireva face o depășire caracteristică și marchează cu o aruncare sub bară. Gabriela Perianu răspunde rapid. 2-2

min. 3: Cristina Neagu sparge gheața cu o aruncare puternică din inter stânga. 1-0

min. 1: Anna Sen aruncă pe lângă poartă la prima acțiune ofensivă. Jucăm în inferioritate numerică. 0-0

A început partida. Rusia are lovitura de start.

VEZI ȘI:

Opinie de Dan Udrea: „De ce îl luăm de prost pe Ryde, când nu e?! Fiindcă nu trage jucătoarele ddae păr?” + o întâmplare cu o jucătoare care cedase și plângea în hohote