SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM RM. VÂLCEA - CSM BUCUREȘTI 29-30

SCM RÂMNICU VÂLCEA - CSM BUCUREȘTI 29-30 // Vâlcea, 90% campioana României! » Final dramatic, cu gol în ultima secundă!

Articol de , - Publicat miercuri, 13 martie 2019 22:43

CSM București s-a impus dramatic, la Vâlcea, în fața lui SCM, scor 30-29, în „meciul de titlu” din Liga Națională de handbal feminin, dar oltencele sunt 90 % campioanele României, deoarece au avantajul rezultatelor directe.

• Vâlcea păstrează avantajul directelor: e campioană dacă nu se mai încurcă în ultimele 6 etape, indiferent de rezultatele CSM-ului!
  • Vâlcea n-a mai cucerit titlul din 2013, de la desființarea Oltchimului.

Clasamentul la vârf DUPĂ MECIUL DE AZI:

Echipă Meciuri Puncte
1. SCM Rm. Vâlcea 18 51
2. CSM București 17 48
  • O victorie în Liga Națională de handbal feminin este recompensată cu 3 puncte. Pentru egal, echipele primesc un punct.

Prima repriză a avut un ritm demn de o finală a campionatului. CSM București a început mai bine, pe fondul intervențiilor excelente ale porțăriței Jelena Grubisic, care a terminat prima parte cu 6 parade. Pivotul sârb Marija Petrovic a fost protagonista jocului vâlcencelor, luptându-se eroic pe semicerc cu Cvijic. Actul de debut s-a încheiat la egalitate, scor 12-12.

+33 FOTO

CSM București a ieșit cu o energie suplimentară de la cabine. Pătrunderile incisive ale lui Omoregie și Radicevic au dus rapid campioana la 6 goluri distanță. Ucraineanca Irina Glibko a avut însă o tresărire de orgoliu cu un sfert de oră înainte de final, a luat acțiunile pe cont propriu și a redus diferența la un singur gol cu 10 minute rămase din joc!

Diferența s-a menținut în limitele a două goluri, făcând finalul unul dramatic. Vâlcea a avut șansa să închidă definitiv calculele cu 7 minute înaintea ultimului fluier. Ana Maria Popa a irosit un contraatac, încercând să o lobeze pe Paula Ungureanu. Radicevic a ratat și ea același procedeu la acțiunea imediat următoare. Bucureștencele s-au precipitat, au cedat două mingi pe greșeli la construcție.

Spanioloaica Fraga Fernandez a dat loviturile decisive, marcând două goluri de excepție în ultimele 3 minute. Cu 3 secunde înaintea finalului, la 29-29, bucureștencele au reușit să salveze o victorie cu un gol de la centrul terenului, la care gazdele au protestat îndelung.

12 goluria reușit ucraineanca Irina Glibko, interul stânga de la Vâlcea, cea mai bună marcatoare de pe teren

SCM Râmnicu Vâlcea - CSM București 29-30

S-a terminat partida!

min. 60: CSM București înscrie în ultima secundă, de la centrul terenului. 29-30
min. 60:
Time-out Vâlcea cu 10 secunde înaintea finalului. 28-29
min. 60:
Glibko înscrie și din extremă! 28-28
min. 59:
Iulia Curea înscrie rapid după time-out. Fraga Fernandez obține un 7 metri. Glibko ajunge la 11 goluri. 27-27
min. 58:
Aceeași Fraga Fernandez reușește probabil acțiunea meciului, Pătrunde în extrema dreaptă și punctează printre picioarele Paulei Ungureanu. 26-26
min. 56:
Fraga Fernandez aruncă de la șold, prin evitarea a două adversare. 25-26
min. 54:
Popa irosește un contraatac. Trimite o „scăriță”, ghicită de Paula Ungureanu. 24-25
min. 51:
Cvijic e scăpată de sub supraveghere pe pivot. Glibko răspunde cu o „bombă”. 23-24
min. 50:
Natallia Vasileuskaya depășește defensiva bucureștencelor cu o incursiune-fulger. 22-23
min. 49:
Fraga Fernandez recuperează. Lazovic blochează neregulamentar contraatacul. E eliminată, iar Glibko nu ratează! 21-23
min. 48:
Vâlcencele marchează de două ori pe contraatac. Mai au nevoie de un gol pentru a păstra avantajul meciurilor directe. 20-23
min. 47:
Glibko ia jocul pe cont propriu. Pătrunde prinde două adversare, marchează și obține o eliminare de două minute pentru Cvijic. 18-23
min. 45:
Glibko înscrie din 7 metri. 17-21
min. 41:
Lekic nu ratează nici de data asta de la 7 metri! 14-20
min. 39:
Radicevic e dezlănțuită! Da Silva trimite în bară. 14-19

Agenția Națională Antidoping va efectua un control la finalul partidei! Vezi detalii AICI.

min. 38: Dublă inferioritate pentru SCM Râmnicu Vâlcea. Lekic transformă lovitura de penalizare. 14-18
min. 37:
Cvijic marchează și obține o eliminare de două minute pentru Vasileuskaya. Timp de odihnă cerut de gazde. 14-17
min. 36:
Radicevic găsește culoarul printre brațele Dumanskei. 14-16
min. 33:
Omoregie se înalță superb și aruncă în vinclu. 12-14

A început repriza secundă!

Marian Ursescu, șeful departamentului sporturi și trimisul special al GSP la Vâlcea, a analizat primele 30 de minute: „A fost o repriză de Ligă Campionilor, cu multe răsturnări de situație. Nimic nu e decis. Se poate întâmpla orice!

Vâlcea a mers foarte bine la jocul cu pivotul. Petrovic joacă foarte bine, ca în precedentele două înfruntări. CSM București e superioară în poartă, Grubisic are 6 parade, față de 3 ale gazdelor”.

Prima repriză se termină la egalitate, scor 12-12! La acest scor, vâlcencele sunt 99 % campioane. Calculele complete mai jos.

min. 29: Slovena Omoregie aruncă spectaculos de pe linia de 9 metri. 11-12
min. 26:
Florică marchează cu un lob din extremă. Radicevic răspunde din aceeași zonă a terenului, dar în cu totul altă manieră: o lovitură năprasnică în vinclu. 11-11
min. 25:
Petrovic câștigă duelul fizic cu Cvijic. Pivotul de la CSM București e eliminat timp de două minute. Lazovic egalează. 10-10
min. 24:
Lekic se desprinde de adeversara care o marca om la om și aruncă de la mai bine de 9 metri. 9-9
min. 22:
Contraatac superb al oltencencelor. Acțiunile gazdelor sunt mult mai cursive, doar intervențiile lui Grubisic fac ca diferența să fie minimă. 9-8
min. 20:
Irina Glibko transformă o lovitură de la 7 metri. 8-8
min. 18:
Sârboaica Petrovic se luptă eroic pe semicerc și egalează. Radicevic e perfectă din acțiune. 7-8
min. 14:
Marta Lopez e blocată de Jelena Grubisic. Lazovic pătrunde curajos prin centrul defensivei oltencelor. 5-6
min. 12:
Fraga Fernandez nu poate fi blocată pe contraatac. Dragan Djukici cere timp de odihnă! 5-3

+33 FOTO

min. 11: Florica înscrie cu o execuție elegantă din extrema stângă. Da Silva aruncă năucitor la faza următoare.  4-3
min. 10:
Dumanska, reacție miraculoasă în fața lui Lekic! 2-3
min. 8:
Băcăoanu o faultează pe Iulia Curea. Lovitura de 7 metri executată de Radicevic e blocată de Diana Ciucă. 1-3
min. 3:
Ucraineanca Glibko înscrie din inter stânga cu o lovitură deviată. 1-0.
min. 1: Grubisic are o primă intervenție sigură în fața Irinei Glibko. Portăriță intervine și la acțiunea imediat următoare.

A început partida! SCM Râmnicu Vâlcea are lovitura de start.

UPDATE 20:50

Sala e plină, jucătoarele au terminat încălzirea. Urmează meciul sezonului în handbalul românesc!

UPDATE 20:00

Oamenii au început să își ocupe locurile în sală. Peste 3.000 de oameni sunt așteptați la ora startului partidei.

UPDATE 19:50

CSM București a ajuns la sala „Traian”. În frunte cu antrenorul Dragan Djukici, „tigroaicele” par extrem de cocentrate.

UPDATE 18:00

Fanii vâlceni au pregătit o coregrafie specială pentru meciul din sala „Traian”. Vezi aici imaginile.

Vâlcea, 99 % campioană după meciul de astăzi dacă:

• Oltencele se impun în fața celor de la CSM București. În acel moment, Vâlcea ar avea un avans de 9 puncte, bucureștenele având și o restanță. Pentru a mai pierde titlul în această ipostază, cu doar 6 meciuri rămase de disputat, Vâlcea ar trebui să ia bătaie în două partide și să facă o remiză, iar CSM să câștige tot. Scenariu aproape utopic.
  • Meciul se termină egal. Vâlcea ar păstra avansul de 3 puncte datorat victoriei din meciul tur, plus avantajul meciurilor directe în caz de egalitate. Oltencele ar trebui să se încurce în două meciuri din ultimele 6, iar CSM să câștige tot.

Vâlcea, campioană 90 % după jocul de azi DACĂ:

• CSM București se impune la numai două sau la 3 goluri și marchează mai puțin de 21 de puncte. Vâlcea ar păstra avantajul directelor, dar nu și-ar mai permite niciun pas greșit în eventualitatea în care CSM București câștigă tot până la final.

CSM București, campioană 90 % după PARTIDA DE AZI DACĂ:

• Campioana en-titre are o singură șansă pentru a depinde de ea: victorie la 3 goluri diferență cu mai mult de 21 de goluri înscrise sau victorie la 4 goluri. În acel moment ar trebui doar să câștige cele 7 meciuri rămase din actualul sezon pentru a-și apăra titlul.

Actualul sezon a fost până acum unul aproape perfect pentru echipa olteană. În campionat, SCM Rm. Vâlcea a câștigat toate cele 17 partide susținute, reușind marea surpriză în etapa a 5-a, atunci când a învins-o la București pe CSM: 22-19!

Primul criteriu de departajare în caz de egalitate de puncte sunt rezultatele din meciurile directe.

Clasamentul la vârf

1. SCM Rm. Vâlcea 17 51
2. CSM București 16 45
  • O victorie în Liga Națională de handbal feminin este recomensată cu 3 puncte. Pentru egal, echipele primesc un punct.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia