SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM RM. VÂLCEA - BBM BIETIGHEIM 34-27

SCM Rm. Vâlcea - BBM Bietigheim 34-27 // VIDEO + FOTO Pe teren și în tribune, ca în vremurile bune! Vâlcea obține o victorie entuziasmantă la revenirea în Liga Campionilor

Articol de - Publicat vineri, 04 octombrie 2019 20:00

SCM Râmnicu Vâlcea a debutat cu victorie în Liga Campionilor, impunându-se cu 34-27 în fața nemțoaicelor de la BBM Bietigheim.

Debutul în Ligă al lui SCM a avut tensiune, atmosferă și goluri multe, încheindu-se cu un succes clar în grupa C. Întoarcerea unei echipe din Vâlcea în Liga Campionilor a transformat Sala Sporturilor Traian într-o oală imensă pusă pe foc.

Nici nu a început bine confruntarea cu nemțoaicele de la BBM Bietigheim că tribuna era în picioare, cu brațele ridicate, scandând, agitând flamuri și pancarte. Golurile au pornit să se înscrie din minutul 2 și de atunci fluxul lor a fost viu, agitat. Gazdele au deschis scorul prin Florică, apoi au reușit să se distanțeze la trei lungimi, 5-2 și 6-3, grație golurilor marcate de Fernandez Fraga, Glibko și Norgaard din aruncare de la 7 metri.

Oaspetele au revenit însă și s-au ținut aproape de vâlcence, presând, făcându-și loc și găsind poarta apărată de Dumanska mai ales prin Van der Heijden. Defensivele ambelor echipe au fost însă ușor străpunse, numărul reușitelor de ambele părți la finalul primei părți semănând mai degrabă cu un scor final, 20-18 pentru SCM.

Jucătoarele de la Bietigheim izbutiseră să egaleze și chiar să preia conducerea, 14-13 în minutul 24, după 4 goluri consecutive revenind de la 13-10 pentru gazde. La 15-15, antrenorul Pera a îndemnat la calm, ia sportivele sale au reînceput asaltul, cu mai multă atenție și limpezime. Extrema stânga Norgaard a avut trei reușite în 3 minute, iar ultimele puncte au fost semnate de Elghaoui și Liscevici.

Startul jumătății secunde i-a aparținut unei Da Silva Vieira inspirate – 4 goluri din tot atâtea aruncări, parcă nu putea greși. Așa că Vâlcea și-a clădit un avantaj important, 25-20 (minutul 38), pe care a știut apoi să-l întrețină și apoi să-l mărească până la finalul partidei. De ajutor au fost și intervențiile portarului Batinovici, care a intrat între buturi în repriza a doua și a blocat câteva mingi în momente cheie.

34-27 la final, bucurie și zâmbete largi ale jucătoarelor echipei române, care începe campania din Liga Campionilor așa cum își dorește oricine: cu entuziasm, dăruire și succes.

SCM VÂLCEA 34 (20)
Norgaard 7, Elghaoui 5, Da Silva Vieira 5, Fernandez Fraga 5, Liscevici 4, Glibko 3, Lopez Herrero 3, Florică 2
Antrenor: Florentin Pera
BIETIGHEIM 27 (18)
Van der Heijden 8, Malestein 6, Aardahl 4, Kudlacz-Gloc 3, Lauenroth 3, Visser 2, Naidzinavicius 1
Antrenor: Martin Albertsen

SCM Rm. Vâlcea - Bietigheim 34-27

Atmosfera ce a prefațat partida a fost una incendiară. La revenirea în Ligă, pătimașii fani ai vâlcencelor au produs momente de neuitat:

Ședință CHEIE la Rapid: Dan Șucu a luat deja decizia în cazul lui Cristiano Bergodi!