SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM RM. VÂLCEA - PRAKTIKER-VAC

SCM Rm. Vâlcea - Praktiker-Vac 40-30 » Debut perfect în EHF European League pentru românce

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 ianuarie 2023 16:25 / Actualizat duminica, 08 ianuarie 2023 16:30

SCM Rm. Vâlcea a câștigat primul meci din EHF European League, cu Prakiter - Vac, scor 40-30.

FINAL » SCM Rm. Vâlcea - Praktiker-Vac 40-30

În fața unei săli pline, SCM și Vac au oferit un început echilibrat de meci. Cele două echipe au mers cap la cap până la 4-4, moment în care româncele au trecut în avantaj. SCM Rm. Vâlcea a marcat de 4 ori și a condus cu 8-4, apoi chiar cu 10-5.

Unguroaicele au revenit însă pe parcursul reprizei și au reușit să egaleze situația, la 16-16. Până în pauză, româncele s-au desmeticit și au intrat în avantaj cu 3 goluri, 21-18. Repriza secundă a fost controlată în totalitate de SCM. Jucătoarele din Rm. Vâlcea au avut constant un avantaj de minim 4 goluri, până la 27-23.

Din acel moment, româncele s-au dezlănțuit și au marcat de 8 ori, iar maghiarele o singură dată. Astfel, SCM conducea cu 35-24 cu 10 minute îaninte de final. Asediul vâlcencelor a continuat până la final, scor final 40-30.

Pentru Vâlcea, au marcat: Hansson (6), Elghaoui (9), Levchenko (1), Klikovac (2), Daira Bucur (3), De Jong (4), Glibko (9), Fujita (5), Corina Lupei (1)

Clasament Grupa D

sursă: Flashscore

Primele două clasate din fiecare grupă urmează să se califice în sferturile de finală ale EHF European League.

Djokovic, criză de nervi în finala de la Adelaide! Gesturi amenințătoare: „Out! Du-te afară!”