SPORTURI  »  HANDBAL  »  KRISTIANSAND - SCM CRAIOVA

Se decide în Bănie: SCM Craiova a pierdut manșa tur a finalei Cupei EHF contra lui Kristiansand, dar păstrează șanse la trofeu

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 mai 2018 16:27

SCM Craiova a pierdut manșa tur a finalei Cupei EHF, 22-26, contra norvegiencelor de la Kristiansand.

• Returul dintre SCM Craiova și Kristiansand se joacă vineri, 11 mai, în sala Polivalentă din Craiova

SCM Craiova a ținut aproape de Kristiansand până în minutul 50. Norvegiencele, conduse de Sulland în zi de grație, n-au mai ratat nimic în ultimele 10 minute. În acest interval, jucătoarele antrenate de Bogdan Burcea au punctat exclusiv prin lovituri de la 7 metri, transformate de jucătoare diferite: Zamfir-Florianu, Trifunovic și Ana Maria Ticu.

Ultimul cuvânt i-a aparținut veteranei echipei, Valentina Ardean-Elisei, care a trimis un trasor de pe inter dreapta și păstrează șansele de calificare deschise.

Oltencele au demonstrat că sunt capabile de reveniri în acest sezon al competiției, cea mai spectaculoasă fiind victoria din Rusia, contra Ladei Togliatti, marea favorită a competiției, scor 26-23 (23-25 în tur).

Desfășurarea partidei

S-a terminat partida: 26-22

min. 60: Sulland e de neoprit! Valentina Ardean-Elisei răspunde cu un gol din inter dreapta. 22-26

min 59: Trifunovic transformă un 7 metri pentru românce. 24-20

min. 58: Sulland lovește necruțător de la 7 metri. 24-19

min. 57: Bogdan Burcea cere time-out pentru a opri elanul norvegiencelor! 23-19

min. 54: Ana Maria Ticu nu greșește de la punctul de pedeapsă și îi obligă pe norvegieni să ceară timp de odihnă. 21-19

min. 50: Florianu revine și transformă cu siguranță o lovitură de la 7 metri. 19-18

min. 48: Florianu este lovită dur, cere intervenția medicului și va lipsi următoarele două atacuri. 19-16

min. 46: SCM Craiova egalează, dar e pedepsită pe un contraatac în faza a doua. 17-16

min. 43: Ratăm șansa egalării în superioritate numerică. Dumanska are din nou o intervenție fantastică. 16-15

min. 42: Apărarea oltencelor e de nepătruns în ultimele 5 minute! 16-15

min. 38: Dumanska intervine salvator din postură de 1 la 1 cu interul advers și lansează un contraatac. Ne apropiem la două lungimi. 16-14

min. 36: Pricopi marchează al doilea său gol consecutiv. 15-12

min. 35: Skaug înscrie din extrema dreaptă și Kristiansand se distanțează din nou la 4 goluri. 15-11

min 32: Sulland trimite un trasor de pe semicercul de 9 metri și mărește diferența. Nikolic ratează din nou.  13-10

min. 31: Am început cu stângul! Nikolic a ratat dintr-o poziție excelentă. Și-a mărit unghiul din extrema dreaptă și a trimis doar în bară. 12-10

A început repriza secundă!

min. 30: Norvegiencele au ratat ultima acțiune a reprizei. Tentativa de aeriană a fost dejucată de apărarea noastră, dar aruncarea lui Florianu din propria jumătate nu a nimerit poarta. Pauză: 12-10.

min. 26: Kristiansand e letală pe contraatac. Florianu strânge scorul cu o pătrundere decisă din interul drept. 11-8

min. 23: Antrenorul Bogdan Burcea a cerut primul time-out al partidei, la scorul de 8-6 pentru norvegience.

Transmisiunea în direct a partidei a început în minutul 20!