SPORTURI  »  HANDBAL  »  AMICAL

Semne bune înainte de European » Naţionala României cîştigă în Germania!

Articol de - Publicat sambata, 24 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 24 noiembrie 2012 20:03

Echipa lui Tadici era condusă cu 14-11 la pauză, dar a revenit şi a învins cu 28-25

Cu zece zile înainte de startul la Campionatul European din Serbia, România a susţinut sîmbătă seară, la Munster, o partidă de verificare în compania Germaniei. Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a învins cu 28-25, reuşind o repriză secundă extraordinară.

Germania a condus cu 14-11 la pauză şi cu 15-11 în primul minut din partea a doua. Patru goluri consecutive reuşite de "tricolore" au schimbat rolurile în teren. România a preluat iniţiativa şi a cîştigat cu 28-25.

"Fetele au muncit mult în apărare, în partea a doua gazdele s-au desprins doar pe greşelile noastre. Paula a apărat extraordinar şi a dat încredere echipei. Rezultatul e unul de moral", a declarat Narcisa Lecuşanu, directorul de imagine al "naţionalei" României.

Aurelia Brădeanu, cu 9 goluri, a fost principala marcatoare a partidei. Celelalte marcatoare ale României: Curea 7, Manea 4, Pintea 3, Nechita 2, Geiger 2, Neagu 1.

Duminică, de la ora 19:00, va avea loc al doilea meci între cele două reprezentative.