SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPE EUROPENE

Sorţi cruzi!

Articol de - Publicat miercuri, 18 februarie 2009 00:00

Rulmentul Braşov şi Oţelul Galaţi nu au avut noroc la tragerea la sorţi, urmînd să întîlnească în "sferturi" cele mai bune echipe din Norvegia

După ce a produs marea surpriză a optimilor de finală în Cupa Cupelor, eliminînd puternica echipă maghiară DVSC Debrecen, Oţelul Galaţi a nimerit în faza sferturilor peste una dintre cele mai puternice echipe, campioana Norvegiei, Larvik HK. :O

Cu patru campioane olimpice în lot, Larvik a luat startul în grupele Ligii Campionilor, fiind eliminată chiar de campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea. Larvik este deţinătoarea trofeului, sezonul trecut cîştigînd Cupa Cupelor după ce a învins în finală pe Rulmentul Braşov. "E o echipă foarte puternică, noi pornim cu şansa a doua, dar ne vom bate pînă la capăt. Avem doar de învăţat dintr-o astfel de confruntare", a declarat antrenoarea Gabriela Artene.

În Cupa EHF, Rulmentul Braşov a dat tot peste o formaţie din Norvegia, vicecampioana Byasen Trondheim. Ca şi Rulmentul, Byasen a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor şi a picat în a treia cupă valorică, EHF Cup. "Nu e una dintre echipele pe care ni le-am fi dorit, dar obiectivul nostru e cucerirea trofeului. Mai devreme sau mai tîrziu trebuia să ne măsurăm forţele şi cu norvegiencele", a declarat antrenorul Herbert Muller. Şi Byasen are în lot trei campioane olimpice, fiind neînvinsă în actuala ediţie a Cupei EHF.

Ambele formaţii româneşti vor juca partida tur pe teren propriu, pe 14/15 martie, returul fiind programat o săptămînă mai tîrziu, în deplasare.

Rulmentul Braşov şi Oţelul Galaţi nu au avut noroc la tragerea la sorţi, urmînd să întîlnească în "sferturi" cele mai bune echipe din Norvegia

După ce a produs marea surpriză a optimilor de finală în Cupa Cupelor, eliminînd puternica echipă maghiară DVSC Debrecen, Oţelul Galaţi a nimerit în faza sferturilor peste una dintre cele mai puternice echipe, campioana Norvegiei, Larvik HK. :O

Cu patru campioane olimpice în lot, Larvik a luat startul în grupele Ligii Campionilor, fiind eliminată chiar de campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea. Larvik este deţinătoarea trofeului, sezonul trecut cîştigînd Cupa Cupelor după ce a învins în finală pe Rulmentul Braşov. "E o echipă foarte puternică, noi pornim cu şansa a doua, dar ne vom bate pînă la capăt. Avem doar de învăţat dintr-o astfel de confruntare", a declarat antrenoarea Gabriela Artene.

În Cupa EHF, Rulmentul Braşov a dat tot peste o formaţie din Norvegia, vicecampioana Byasen Trondheim. Ca şi Rulmentul, Byasen a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor şi a picat în a treia cupă valorică, EHF Cup. "Nu e una dintre echipele pe care ni le-am fi dorit, dar obiectivul nostru e cucerirea trofeului. Mai devreme sau mai tîrziu trebuia să ne măsurăm forţele şi cu norvegiencele", a declarat antrenorul Herbert Muller. Şi Byasen are în lot trei campioane olimpice, fiind neînvinsă în actuala ediţie a Cupei EHF.

Ambele formaţii româneşti vor juca partida tur pe teren propriu, pe 14/15 martie, returul fiind programat o săptămînă mai tîrziu, în deplasare.

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (6)
 •  19 Februarie 2009, 17:41

Rulmentul castiga cu Byasen, sunt mai bune. Trebuia sa le intalneasca odata daca vrei Cupa.Returul e la Brasov. Doar Otelul chiar a avut ghinion, dupa ce au scos unguroaicele.

 •  18 Februarie 2009, 13:07

daca te interesai putin aflai ca rulmentul joaca mansa tur pe 15, in norvegia, de la ora 18, ora locala..dar e greu sa fi jurnalist...

 •  18 Februarie 2009, 09:33

Primul meci e in deplasare, returul acasa. Vezi si tu pe situl EHF

Vezi toate comentariile (6)
Comentează