SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONAT MONDIAL

Spre locul 15

Articol de - Publicat marti, 27 ianuarie 2009 00:00

"Naţionala" României a pierdut aseară la Spania, 32-40

După victoriile contra Cubei şi a Kuwaitului, obţinute la jumătate din potenţial, aseară, contra Spaniei, românii au jucat mult mai mobilizat. Nu conta că era un meci din grupa locurilor 13-24, aveau în faţă pe medaliata cu bronz de la Beijing. Am condus în prima parte, cu Ghionea începînd foarte bine şi Pîrîianu bătîndu-se, ca de obicei, excelent pe semicerc. Ibericii au revenit însă şi au preluat conducerea în minutul 14 pentru a nu o mai ceda pînă la final.

Au fost doar 3 goluri deficit la pauză, 16-19. Un meci cu multe goluri, în care s-a înscris sau s-a ratat rapid, de o parte şi de alta. Georgescu, intrat în locul lui Ghionea, a valorificat cîteva contraatacuri, Petrea a izbutit aruncări foarte bune, Stănescu a apărat şi el, însă, la fel ca în celelalte meciuri pierdute, finalul ne-a trădat. Spania s-a distanţat, deşi jocul arăta altceva, şi a învins cu 40-32. Ei vor juca azi pentru locul 13, noi pentru 15.

Au marcat pentru România: Ghionea 7, Petrea 5, Georgescu 4, Irimescu 4, Buricea 3, Cozma 3, Pîrîianu 2, Jurcă 2, Stavrositu 1, Iacob 1.